Kiedy 4 poziom ograniczeń w hrabstwach sąsiadujących z Irlandią Północną?

Taki rygor może zostać wprowadzony bardzo szybko, ponieważ ostatniej nocy, a stało się to już w godzinach porannych, rząd Irlandii Północnej podjął decyzję o czterotygodniowym podniesieniu stopnia ograniczeń.

W związku z tą decyzją, a oficjalne ogłoszenie nastąpi dzisiaj, wszystkie puby i restauracje zamknięte zostaną na Północy na okres czterech tygodni, natomiast szkoły, nieczynne będą przez 14 dni. Odwołane zostaną wszelkie imprezy sportowe i gromadzące większą ilość osób, a decyzja wiąże się z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem za naszą północną granicą. Gabinet Arlene Foster uznał, że w tej sytuacji, będzie to najlepszy sposób, jakim uda się ograniczyć wzrost ilości zakażeń.

Północnoirlandzki rząd powie dzisiaj, że nie oznacza to pełnej blokady kraju, ale firmy z Irlandii Północnej, powinny być przygotowane na wydawanie lokalnych nakazów ich zamykania, co będzie miało związek z Covid-19.

Nie zmienią się natomiast ograniczenia dotyczące osób, więc spotkań w domach i poruszania w ramach miast. Ze wstępnych informacji wynika jednocześnie, że rząd Północy we współpracy z tamtejszym parlamentem (Stormont), może wprowadzać lokalne ograniczenia podróży, włącznie z zakazem przekraczania granicy z Republiką.

Przewiduje się, że ograniczenia, wejdą w życie w piątek 16 października, a opublikowane zostaną na dzisiejszym specjalnym posiedzeniu północnoirlandzkiego parlamentu.

Wicepremier i liderka Sinn Féin na Północy Michelle O’Neill napisała na swoim Twitterze:

– Rząd starannie rozważył kolejne kroki. Wiemy, że jest to trudne i że ludzie będą się martwić o swoje źródła utrzymania, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ochronę firm, pracowników i rodzin.

Podobne zapowiedzi płyną z ust premier i szefowej Demokratycznej Partii Unionistów Arlene Foster, która stwierdziła:

– Skierujemy pomoc dla tych, na których wpływ będą miały wszelkie ograniczenia, na które się zgodzimy. Będziemy stać po Twojej stronie, pomożemy Ci i wesprzemy Cię finansowo najlepiej, jak potrafimy.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter/Belfast Telegraph

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki halloweeno
Wicepremier mówi o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian