Kelly nie uzyskał poparcia i odszedł

Partia Pracy ma problemy wizerunkowe od dawna, ale od dawna obiecuje też, jak jej kolejni szefowie, że odzyska poparcie społeczne i będzie poważną siłą w irlandzkim parlamencie.

 

Historycznie rzecz ujmując, spadek notowań rozpoczął się w chwili, gdy szefowała temu ugrupowaniu Joan Burton, a szczytem politycznego morderstwa dla ugrupowania stała się koalicja z Fine Gael, wspólny rząd i autorski pomysł minister ochrony socjalnej i ówczesnej wicepremier Joan Burton, czyli tymczasowe wprowadzenie podatku USC, który obowiązuje do dzisiaj.

Po kolejnych wyborach parlamentarnych kierowana przez Burton partia laburzystowska, traci na znaczeniu i zdobywa kilka z poprzednich kilkunastu procent poparcia. To stało się początkiem zmian, więc Joan Burton zastępuje w fotelu lidera Brendan Howlin, a ów zarzeka się, że Labour Party, wyciągnie z sondażowego dna. Również Howlinowi nie udaje się ta sztuczka i w atmosferze wewnętrznych waśni oddaje ster, który wpadł w ręce Alana Kelly.

Również Kelly obiecuje solennie, iż za jego rządów, partia stanie się wiodącą siłą na irlandzkiej cenie politycznej, jednak i jemu nie udaje się osiągnąć wyniku wyższego, niż zwyczajowe w ostatnich 8 latach 5%.

 

Aktualnie Partia Pracy uznała, że nie ma już zaufania do Alana Kelly, który po kilkunastu godzinach namysłu, złożył urząd szefa ugrupowania. Wtedy ruszyła karuzela z propozycjami, a na czoło wybijały się trzy kandydatury, więc posłanki Ivany Bacik, senator Marie Sherlock i posła Duncan Smith. Ten ostatni stwierdził dzisiaj jednak, że to nie jest jego czas, więc zrezygnował z ubiegania się o stanowisko szefa partii.

Obecnie największe szanse na schedę po Alanie Kelly ma Ivana Bacik, niezwykle popularna w kręgach politycznych, a sławę zyskała, pokonując w wyborach uzupełniających do Dáil kandydata Fine Gael. Jak się dowiadujemy, poseł Smith, poprosił swoich zwolenników, aby oddali głosy na Ivanę Bacik, więc to ona może wygrać z senator Sherlock, nawiasem mówiąc, również bardzo sprawną i zaangażowaną parlamentarzystką.

Do walki o stanowisko lidera nie będzie ubiegać się poseł Aodhán Ó Ríordáin, który wcześniej był kontrkandydatem Kelly’ego. Co istotne, Ó Ríordáin popiera kandydaturę Bacik.

 

Z tej wylinki wynika natomiast, że kandydatka z największymi szansami na przejęcie władzy w Labour Party, jest właśnie Ivana Bacik.

*

Jako ciekawostkę o Ivanie Bacik można potraktować informację, że prywatnie, lubią się z szefową Sinn Féin Mary Lou McDonald, a to może zaowocować pewną koalicją przeciwko hegemonii Fine Gael i Fianna Fáil.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська