Kelleher zwraca się do Departamentu Rolnictwa o wyjaśnienie w sprawie wniosku UE o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych, który zabrania sprzedaży energii do sieci krajowej

– Odpowiedź Komisji pokazuje, że Irlandia miała wybór, w ramach którego środka rozwoju obszarów wiejskich mogła się ubiegać –

– Środek 4.3, 6 i 7 zamiast środka 4.1, pozwoliłoby rolnikom sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej z zyskiem –


Poseł do Parlamentu Europejskiego z Fianna Fáil Billy Kelleher wezwał Departament Rolnictwa do wyjaśnienia myśli stojącej za wnioskiem do Komisji Europejskiej o zabezpieczenie finansowania paneli słonecznych w irlandzkich gospodarstwach rolnych, który obejmuje zakaz sprzedawania przez rolników nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej z energii słonecznej do sieci krajowej.

Kelleher – członek Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, otrzymał niedawno pisemną odpowiedź od Komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, potwierdzającą, że zakaz jest stosowany tylko w określonych okolicznościach i że Departament ma do dyspozycji inne opcje, które pozwoliłyby rolnikom sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej dla zysku.

Billy Kelleher:

– Rzecznik poinformował mnie, że obowiązuje zakaz „korzystania przez rolników ze wsparcia działalności rolniczej w ramach Działania Rozwoju Obszarów Wiejskich 4.1” – środka, o który wystąpiło Ministerstwo. „Jednakże rzecznik zaznaczył, że Ministerstwo mogło wystąpić z Działania 4.3, 6 lub 7, które nie zawierają zakazu sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej do sieci. Musimy wiedzieć, dlaczego Departament nie złożył wniosku w ramach środków alternatywnych. Mogą istnieć bardzo dobre powody, ale muszą one być publicznie dostępne. Wszystko, co usłyszeliśmy od rzeczników Departamentu, to to, że decyzja o zakazie została podjęta na poziomie UE, i nie ma nic wspólnego z Irlandią. Jest to co najmniej nieszczere. Rolnicy są słusznie zirytowani utratą potencjalnych dochodów. Moim zdaniem nie ma sensu ubiegać się o dofinansowanie UE w ten sposób. Decyzja musi zostać publicznie i należycie wyjaśniona.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Photo by Bill Mead on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Program Say Yes to L
Prezydent krytykuje