Kelleher i Cowen spotykają się z komisarzem UE ds. energii, aby omówić dysfunkcyjny hurtowy rynek energii elektrycznej w Irlandii

Poseł Fianna Fáil Barry Cowen i eurodeputowany ds. Irlandii Południowej Billy Kelleher spotkali się wczoraj z europejskim komisarzem ds. energii Kadrim Simsonem, aby przedstawić swoje poważne obawy dotyczące funkcjonowania hurtowego rynku energii w Irlandii.


Przemawiając po spotkaniu w Strasburgu we Francji poseł Cowen powiedział:

– Podczas naszego spotkania przedstawiliśmy nasze poważne obawy dotyczące rynku i tego, w jaki sposób jego dysfunkcjonalność przeszkodzi Irlandii w osiągnięciu jej celów w zakresie energii
odnawialnej. ESB ma rzeczywisty monopol w sektorze hurtowym. Uważam, że ich działania, jako firmy, mają zdolność sztucznego utrzymywania wysokich cen energii elektrycznej i odcinania innych dostawców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w kraju. Komisarz bardzo dobrze rozumiał rynek irlandzki i wysłuchał naszych obaw. Natomiast podkreśliliśmy, że oficjalny proces skargowy został rozpoczęty z punktu widzenia energetycznego za pośrednictwem Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).Komentując spotkanie europoseł Fianna Fáil Billy Kelleher dodał:

– Zdolność Irlandii do osiągnięcia przyszłych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii jest zagrożona. Potrzebujemy pełnego, niezależnego dochodzenia na szczeblu krajowym i unijnym. Oprócz współpracy z komisarzem ds. energii, będziemy również dążyć do spotkania z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. W sektorze, który tak bardzo dotyka obywateli, nie można tolerować praktyk antykonkurencyjnych, aby ludzie nadal płacili sztucznie zawyżone ceny energii elektrycznej, żeby utrzymać marże i zyski ESB.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Którą drogą pójd
Gabinet nie sprzeciw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська