Kelleher chce wyjścia unijnych firm z Rosji i uniezależnienia od gazu oraz ropy

UE musi zakończyć zakupy rosyjskiego gazu i ropy, a unijne firmy muszą zaprzestać działalności w Rosji.


– Odkopanie masowych grobów oznacza, że ​​Rosja musi być teraz traktowana jako międzynarodowy parias –

Poseł do Parlamentu Europejskiego z partii Fianna Fáil Billy Kelleher, kolejny raz powiedział bez ogródek, co myśli na temat sytuacji międzynarodowej, chociaż częściej jego opinie pojawiają się w kwestiach dotyczących wyspy i przez niektórych nazywany jest „sumieniem Irlandii w Unii Europejskiej”.

Europoseł znany jest też z tego, iż nie ma w zwyczaju używać słów, które nie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji, co w swoim stylu powiedział właśnie teraz.

Billy Kelleher:

– Pilnie potrzebujemy tymczasowego zakazu zakupu rosyjskiego gazu i ropy do UE, a wszystkie firmy z UE muszą zobowiązać się do zakończenia lub zamknięcia swojej działalności w Rosji po niedawnych ujawnieniach masowych grobów w Bucha na Ukrainie. Odkopanie w tym tygodniu masowych grobów demonstrujących systematyczne mordowanie ukraińskich cywilów przez rosyjskich żołnierzy oznacza, że ​​Rosji nie można dłużej traktować jako prawowitego państwa. UE i Irlandia muszą traktować Rosję jak międzynarodowego parias, którym się teraz stała. Potrzebne są więc dwa natychmiastowe kroki, których należy przestrzegać, czyli między innymi tymczasowego zakazu zakupu rosyjskiej ropy i gazu oraz jasnego wyjaśnienia firmom unijnym, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie będzie tolerowane przez państwa członkowskie. Niedawno, wraz z innymi posłami do PE, napisałem do przewodniczącej Komisji Europejskiej i przewodniczącego Rady Europejskiej z żądaniem tymczasowego zakazu. Ponadto napiszę do ministrów finansów z grupy Renew Europe, europejskiej rodziny politycznej Fianna Fáil, reprezentujących Francję, Holandię, Niemcy, Estonię, Finlandię i Luksemburg, prosząc o poparcie tej kwestii na szczeblu Rady Europejskiej. 40% budżetu Federacji Rosyjskiej jest finansowane z wpływów z ropy i gazu. Unijny zakaz natychmiast by ich sparaliżował i utrudniłby im kontynuowanie działań wojskowych. Trzy czwarte całego rosyjskiego gazu trafia do UE – choć mogą próbować wykorzystać LNG do eksportu do innych krajów, byłoby to bardziej kosztowne i trwałoby zbyt długo. Oczywiście, taki zakaz miałby konsekwencje dla gospodarki UE. Osobiście uważam, że krótkoterminowy wpływ ekonomiczny jest akceptowalny z dwóch głównych powodów – może szybciej zakończyć tę nielegalną wojnę i może pomóc zakończyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych. Firmom z UE należy jednoznacznie powiedzieć, że ich ciągła obecność w Rosji nie będzie dłużej tolerowana. Legitymizują działania Rosji. Firmy z UE muszą przestrzegać wartości UE, a także przepisów UE. Status pariasa oznacza, że ​​nie angażujemy się z nimi w interesy. Będzie nam trudno; może to zaszkodzić naszej gospodarce, ale zrobienie czegoś innego oznaczałoby zignorowanie zbrodni wojennych, o których teraz wiemy, że zaangażowała się Rosja.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Buying or Selling Pr
Nowa polityka energe
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська