KE wydaje zalecenia: Ograniczenia można znieść w chwili, kiedy…

Komisja Europejska przeciwna jest zbyt szybkiemu znoszenia ograniczeń zdrowotnych w państwach unijnych i uważa, że taki ruch możliwy jest po spełnieniu trzech kryteriów.

Wg szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zbyt pochopne zniesienie niektórych nawet ograniczeń, może spowodować kolejną falę zakażeń, a ta będzie znacznie trudniejsza do opanowania, przez nieprzewidywalną skalę zachorowań. Komisja Europejska z pewnym zdziwieniem zareagowała na decyzję władz duńskich i włoskich, które zezwoliły na otwarcie niektórych szkół i punktów sprzedaży detalicznej, a jednocześnie zaleciła, aby władze obu państw jeszcze raz przeanalizowały sytuację.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała również, że środki bezpieczeństwa powinny być znoszone stopniowo, a i zaleca stały monitoring sytuacji epidemiologicznej w krajach członkowskich. Co istotne, Ursula von der Leyen jest przekonana, co rekomenduje wraz z Komisją Europejską, by przed zluzowaniem reżymów bezpieczeństwa zdrowotnego, kraj, który zamierza to zrobić, spełnił trzy warunki.

Komisja Europejska zaleca:

– W kraju powinien zostać odnotowany znaczny spadek ilości zakażeń.

– System opieki musi posiadać zdolność odpowiedniego zajęcia się wszystkimi chorymi, ale i powinien posiadać rezerwę opiekuńczą na wypadek nawrotu zakażeń spowodowanych wirusem Covid-19. W tym przypadku chodzi zarówno o oddziały OIOM, jak i oddziały ratunkowe oraz dla przypadków ostrych.

– Kraj powinien spełnić warunek, który pozwala na ścisłe monitorowanie rozprzestrzeniania się wirusa, więc uzyskać możliwość sprawnego wykonywania testów w kierunku koronawirusa na dużą skalę.

Wg Komisji Europejskiej, dopiero po spełnieniu zalecanych kryteriów, można znieść część środków prewencyjnych, w tym zezwolić na otwarcie placówek handlowych i szkół, głównie wyższych. Komisja nie zaleca jednak otwierania szkół podstawowych, ośrodków kultury, miejsc rozrywki, a i rekomenduje utrzymanie krajowego dystansu społecznego i utrzymanie niskiej liczby osób w pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, bary, kawiarnie i puby).

Na marginesie można dodać, że o ile Irlandia kierować będzie się tymi zasadami, to w warunkach pełnej blokady kraju, przyjdzie nam żyć przez jeszcze kilka miesięcy, bo przynajmniej dwa z trzech warunków, nie są do wypełnienia, a chodzi tu o służbę zdrowia.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
Social Welfare bezpo
Dystans społeczny m
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish