KE przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność

Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale w efekcie nowych ustaleń ministerialnych w Brukseli ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 r.

„Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza (ds. gospodarki Paolo) Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź” – powiedział PAP rzecznik KE Daniel Ferrie pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność.

Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Przeczytaj także:

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.

7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Przeczytaj także:

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.

„My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe” – zapewnił.

„Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe” – przekazał Morawiecki.

Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby „ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza i jak najbardziej obszerna”.

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak uchronić się p
Skurkiewicz: dezercj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська