Katolicy pojadą zagranicę

Zbliżające się święta Wielkiej Nocy to trochę ból głowy dla irlandzkich władz, które zastanawiają się, czy nie dać jednak możliwości uczestniczenia w tradycyjnych tego dnia Mszach Świętych.

Chodzi o informacje, jakie władze Kościoła Katolickiego przekazały rządowi, a z tych wynika, że o ile w Wielkanoc, kościoły w Irlandii będą zamknięte, to wierni, pojadą do Irlandii Północnej, by tam uczestniczyć w nabożeństwach. Dla wielu osób, Wielkanoc, to bardzo ważny okres w ich życiu duchowym, a odebranie im możliwości choćby ograniczonego uczestnictwa w nabożeństwie, może stać się przyczynkiem do łamania zasad piątego poziomu ograniczeń.

Biskupi katoliccy uważają, że wzorem Irlandii Północnej, gdzie kościoły od 26 marca, stopniowo, ale dostępne będą dla wiernych, również tutaj rząd mógłby zmienić nieco wytyczne, więc zezwolić na uczestniczenie we mszach niewielkiej ilości osób. Sam kościół, jako miejsce, jest także ważny dla łączności wiernych z Bogiem, gdzie wyraźnie czują jego obecność, a w wierze umacnia ich ta specyficzna atmosfera miejsca.

W Republice – podobnie jak ma to miejsce u naszych północnych sąsiadów, również można by wydać wytyczne, ile osób jednocześnie może przebywać w kościele, jakimi zasadami domy modlitwy powinny się kierować, aby pozostać bezpiecznymi ze względu na zdrowie publiczne, co dałoby możliwość części osób, ponownie odwiedzić kościoły i uczestniczyć w mszach. Takie zdanie wyraził arcybiskup Dermot Farrell, który wezwał władze krajowe, by przynajmniej 5 kwietnia, obniżyły dla tych miejsc poziomy ograniczeń. Arcybiskup wezwał też rząd, żeby zmienił przepisy dotyczące ilości osób uczestniczących w pochówkach.

Ks. Dermot Farrell stwierdził podczas swojego wystąpienia z okazji Dnia Świętego Patryka, że to „okrutne i smutne”, że miejsca, które mogą pomieścić 2500 osób, nie mogą przyjmować więcej niż 10 osób jednocześnie. Kościoły mają możliwość takiego rozplanowania, miejsc przebywania wiernych, by zachowali oni bezpieczną odległość, a praktycznie wszystkie, dysponują kilkoma wejściami, więc można również wyznaczyć trasy komunikacji, aby nie dochodziło do zbyt bliskich kontaktów podczas wchodzenia i wychodzenia z kościołów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland to bring in n
Wezwanie i otucha od
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian