Kat już ostrzy topór, a rząd szykuje nałęczkę

Leo Varadkar wprowadził poniekąd spore zamieszanie swoją osobą, chociaż to rząd stosuje wybiegi konstytucyjne, by kwestię głosowania wotum nieufności wobec swojego wicepremiera, zmienić w polityczną farsę.

Komisja Biznesowa Dáil omawiała dzisiaj sprawę przeprowadzenia debaty i głosowania w sprawie wniosku Sinn Féin, który dotyczy Leo Varadkara, a ten stracił zaufanie ugrupowania Mary Lou McDonald. Problem wyniknął, kiedy stwierdzono, iż Sinn Féin postawiło wniosek o wotum nieufności w chwili, gdy przyjęty był już harmonogram prac Dáil na ten tydzień. We wniosku opozycji znalazło się żądanie, by debata i głosowanie odbyły się najszybciej, jak to możliwe, ale plan pracy przyjęty w ubiegły czwartek, był już wypełniony i nie można było go zmodyfikować w odpowiedni sposób.

W tej sprawie głos zabrał jednak rząd, który stwierdził, iż sprawę można załatwić w inny sposób, czyli rozpatrzyć ją na dodatkowym posiedzeniu. To zaś odbędzie się jutro o godzinie 14:00 w Leinster House, a przeniesione zostanie do Centrum Kongresowego, by tam, mogła toczyć się debata.

Co ważne, aby wniosek w tak ważnej sprawie, jak utrata zaufania do wicepremiera, aby mógł być omawiany i następnie przegłosowany z zachowaniem zasad praworządności, musi być przeprowadzony w obecności wszystkich posłów. W przypadku Dáil, nie jest to niemożliwe, gdyż obowiązuje dystans społeczny. Dlatego właśnie posiedzenie przerwane zostanie o godzinie 15:30 i przeniesie się do Convention Centre położonego nad rzeką Liffey.

Posiedzenie, które rozpocznie się o godzinie 17:30, nie będzie przebiegało po myśli Sinn Féin, bo wcześniej, rząd zastosuje pewną sztuczkę i tuż po rozpoczęciu posiedzenia w Dáil, złoży wniosek, w którym posłowie będą mogli wyrazić wobec wicepremiera Leo Varadkara, wotum zaufania. O ile ten wniosek zyska większość parlamentarną kontrwniosek, jaki będzie zmuszone złożyć Sinn Féin, stanie się bezprzedmiotowy, więc w ogóle może nie być procedowany.

Za sprawą Leo Varadkara, wniosku o wotum zaufania oraz nieufności, podatnicy pobędą się jutro 25 000 €, bo tyle kosztuje jednodniowe wynajęcie sali obrad przystosowanej do potrzeb Dáil Éireann w Centrum Kongresowym.

Bogdan Feręc

Źr.gł.: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Wojna w Jemenie trwa
Zakupy w sieci, wcal
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian