Kary za włączony silnik samochodu. Mogą być wprowadzone przez kolejną ekipę

Do rządu trafia coraz więcej petycji, aby ten wprowadził zakaz jałowej pracy samochodowych silników.

W tej sprawie postuluje się, aby każdy z kierowców miał obowiązek wyłączenia silnika swojego samochodu, jeżeli postój, więc jałowa praca silnika, trwać ma powyżej 3 minut. Przepis miałby obowiązywać w równym stopniu kierowców samochodów prywatnych, jak i ciężarówek oraz autobusów i właśnie wyniki badań tych ostatnich, stały się podstawą do sformułowania postulatu o wprowadzenie restrykcyjnych przepisów.

Wg strony promującej korzystanie z pojazdów elektrycznych IrishEVs.com, jeżeli w czasie postoju wyłączane byłyby silniki 10 000 autobusów, jakie jeżdżą po Irlandii, przyniesie to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 40 ton rocznie. Włączając do tego samochody ciężarowe i inny sprzęt napędzany spalinowo, ale i wszystkie samochody prywatne, jakie poruszają się po tutejszych drogach, emisję CO2 można zmniejszyć o 1,44 mln tony rocznie.

Jak przekonują twórcy portalu IrishEVs.com, odpowiadać będzie to usunięciu z dróg 320 000 samochodów.

Redaktor IrishEVs.com Tom Spencer:

– Praca na biegu jałowym przez ponad 10 sekund zużywa więcej paliwa i wytwarza więcej CO2 niż wyłączenie i ponowne uruchomienie silnika. Mamy nadzieję, że ministrowie zobaczą korzyści dla zdrowia publicznego i środowiska, jakie przyniesie kampania uświadamiająca i przepisy dotyczące pracy na biegu jałowym, i zachęcą ich do podjęcia działań w tej ważnej kwestii w ramach swoich celów klimatycznych.

IrishEVs.com wspiera się też danymi pochodzącymi z Unii Europejskiej, a te mówią, że z powodu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, w Europie umiera rocznie pół miliona osób. Dlatego w postulacie zaznacza się, iż ważne jest, by wzmóc dziania naprawcze i stan rzeczy zmienić.

Nie wiadomo, jak do tego i innych wniosków podejdzie rząd, a nawet Ministerstwo Środowiska, ale o ile powstanie kiedyś koalicja z Zielonymi, to takie pomysły mogą zyskać aprobatę gabinetu, więc wprowadzony będzie w życie nakaz wyłączania silników samochodowych podczas postoju, a nawet kary, za odstępstwo od tego przepisu.

Bogdan Feręc

Źr: IrishEVs.com

Polska-IE: Udostępnij...
Podtlenek azotu, czy
Prof. Mirosław Maty
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish