Kary dla landlordów – wkrótce w rządzie

Sygnalizowana niedawno przez nas możliwa zmiana ustawodawstwa dotyczącego karania landlordów, zaczęła właśnie swój legislacyjny żywot i niebawem sprawa stanie na rządzie.

 

Projekt ustawy sygnowany podpisem ministra budownictwa Eoghana Murphy trafi na posiedzenie Rady Ministrów już w następny wtorek, co potwierdził szef resortu. Z całą pewnością w nowelizacji pojawi się zapis o surowym karaniu właścicieli wynajmowanych lokali mieszkalnych, którzy łamać będą obecnie obowiązujące regulacje i podniosą czynsz o dozwolone prawem 4%, w przypadku stref z ograniczoną możliwością podwyżek czynszowych (RPZ).

W noweli prawo do wnoszenia o ukaranie landlorda za podwyżkę niezgodną z zapisami ustawy otrzymają także niezależne instytucje działające w imieniu lokatorów, w tym Residential Tenancies Board. Do tej pory, to najemca mógł wnioskować o obniżenie nielegalnie podniesionego czynszu lub nawet stawiać wniosek o ukaranie właściciela wynajmowanej nieruchomości mieszkalnej.

 

W propozycji nowej ustawy zawarto także akapit o wydłużeniu okresów wypowiedzenia, aby dać odpowiednio długi czas na poszukiwanie nowego lokum. Ponadto powstaną Lokalne Rejestry Czynszów, co pozwoli najemcom na sprawdzenie, jakie w danym rejonie obowiązują ceny, a także, jakie poniosą koszty dodatkowe, a związane z wynajęciem domu lub mieszkania.

 

Ustawa powstaje po krytyce, jaką na rząd wylały partie opozycyjne w listopadzie tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Department of Housing, Planning and Local Government

Znajdź nas:

Na krzywy ryj?
Irlandia emituje mni
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn