Kary dla kierowców ciężarówek

Jak zapowiedział dyrektor Revenue w dublińskim porcie, kierowcy ciężarówek, którzy będą unikać kontroli celnych, narażą się na wysokie grzywny, a nawet na karę więzienia.

Szef Urzędu Skarbowego w porcie w Dublinie Tom Talbot wystosował ostrzeżenie do kierowców ciężarówek, aby nie próbowali omijać punktów kontroli celnej, bo to może narazić ich na grzywnę w wysokości do 5000 € lub karę pozbawia wolności. Dyrektor Talbot dodał, że celnicy w portach morskich, dysponują dokumentami, która z ciężarówek jedzie z towarem z Wielkiej Brytanii, więc o ile nie stawi się na odprawie w Irlandii, kierowca lub nawet firma, oskarżona zostanie przez Revenue za unikającą obowiązkowej kontroli, co pozwoli zastosować przepisy karne.

Wczoraj w Port Dublin i Europort Rosslare, nie było specjalnie dużego ruchu towarowego, chociaż pierwsze promy i ciężarówki, jakie przypłynęły z Wielkiej Brytanii, poddane zostały nowym procedurom, więc przeszły pełną odprawę celną. Celnicy mówią jednak, że sprawdzianem będzie dla nich przyszły tydzień, bo to wtedy spodziewają się większego ruchu towarowego, więc i większej ilości ciężarówek, które trzeba będzie skontrolować i to w obu kierunkach.

Szef Urzędu Skarbowego w Port Dublin dodał, że firmy, które nadal współpracować będą z gospodarką Wielkiej Brytanii, powinny przygotować się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, a ewentualne opóźnienia, zminimalizuje elektroniczny system rejestracji towarów i odprawy celnej. Dyrektor Talbot dodał, że firmy logistyczne i transportowe, korzystające z elektronicznego systemu odprawy celnej, ułatwią pracę sobie, a także celnikom, którzy w takich przypadkach, ograniczą swoje działania do niezbędnych.

Tom Talbot przypomniał też kierowcom transportującym towary na wyspę, że można uniknąć potencjalnych opóźnień granicznych, kiedy wybierze się, podczas transportu towarów z Europy kontynentalnej, uruchomione od jutra połączenie promowe z Dunkierki do portu w Rosslare, a wkrótce, dodatkowe przewozy promowe na trasie na kontynent, uruchomi też Irish Ferries, bo i ten przewoźnik zapowiedział rejsy, które pomijać będą tranzyt przez Wielką Brytanię. W takim przypadku, dyrektor Talbot spodziewa się, że z czasem, większość towarów do i z Irlandii, pływać będzie promami bezpośrednio do Europy.

Wczoraj, kiedy Wielka Brytania była już poza Unią Europejską, z Królestwa do Irlandii, przypłynęło promem zaledwie 20 ciężarówek.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Szkocja zapowiada po
Arcybiskup rewolucjo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian