Kartonowy poseł

W kraju blokada, ludzie kolejny raz tracą pracę, a poseł Fine Gael zajął się sprawą nader istotną po decyzji rządu, czyli opakowaniami i opłatami za torebki w sklepach.

Sprzedawcy internetowi muszą zmniejszyć ilość plastikowych opakowań w swoich zamówieniach, powiedział poseł z ramienia ugrupowania Fine Gael.

TD Richard Bruton stwierdził:

– Pandemia Covid-19 spowodowała więcej zakupów online, niż kiedykolwiek widzieliśmy. Oprócz większych detalistów widzieliśmy, jak mniejsze sklepy i butiki dywersyfikują się i tworzą odnoszące sukcesy firmy internetowe, aby dotrzeć do jeszcze szerszej bazy klientów i utrzymać ich działalność na powierzchni. W miarę dostosowywania się klientów i sprzedawców do ograniczeń na poziomie 5, obserwować będziemy dalszy wzrost trendów w handlu elektronicznym. Chociaż wszyscy doceniamy tę transformację, która jest bardzo trudna dla firm i dziękujemy im za ich dywersyfikację, ważne jest, aby pamiętać, że ta zasadnicza zmiana w sposobie zakupów wiąże się z ceną dla środowiska. Klienci, którzy zwykle nosili swoje towary ze sklepu lub butiku do domu w papierowej torbie, teraz otrzymują swoje produkty zapakowane w kilka warstw plastiku. Bez wątpienia spowodowało to dramatyczny wzrost ilości plastików jednorazowego użytku w obiegu od początku pandemii. Chociaż doceniam fakt, że niektórzy sprzedawcy internetowi używają do swoich zamówień plastikowych opakowań zewnętrznych ze względu na ich wodoodporność i trwałość, nie ma usprawiedliwienia dla dodatkowego plastiku do dalszego owijania odzieży i przedmiotów wewnątrz opakowania, gdy materiał nadający się do recyklingu, taki jak bibułka może być zastosowany. Stosowanie plastikowych toreb w Irlandii spadło o 90% po nałożeniu opłaty w 2002 r. Nadszedł czas, aby zachęcić zarówno detalistów, jak i konsumentów do wyboru bardziej ekologicznej opcji dostawy. Proponuję wprowadzić symbol jakości dla sprzedawców detalicznych, którzy zapewniają jak najmniejszą ilość plastiku w ich zamówieniach internetowych. Ten standard byłby podobny do irlandzkiego symbolu „Gwarantowane” i zachęcałby konsumentów do wybierania bardziej ekologicznych zakupów online. Niewielka dopłata podobna do opłaty za plastikowe torby powinna być również wprowadzona dla sprzedawców detalicznych, którzy nie przestrzegają tej zachęty. Może to być zapłacone przez sprzedawcę detalicznego lub wchłonięte przez konsumenta, gdy płaci za dostawę. Firmy dostarczające przesyłki, ale też An Post również miałyby do odegrania rolę, zapewniając odpowiednie ułatwienie w zakresie bardziej ekologicznych opcji pakowania. Program dla rządu zobowiązuje się do stopniowego wycofywania plastiku jednorazowego użytku. Musimy pilnie zbadać, jak zmniejszyć jego rozpowszechnienie w handlu detalicznym online.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Propozycja ogranicze
Fuel allowance dla w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian