Kara dla higienistki, która pracowała po zakażeniu COVID

Amerykańska higienistka stomatologiczna, której postawiono zarzut kontynuowania pracy po tym, jak zdiagnozowano u niej COVID-19, zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 100 USD. To wynik ugody zawartej przez kobietę ze stanową Komisją Stomatologiczną.

W związku ze swoim przewinieniem Rachel Crabb, posiadająca od 2018 roku licencję na wykonywanie zawodu higienistki w stanie Iowa, zgodziła się dodatkowo na udział w trzygodzinnych zajęciach z kontroli zakażeń, dwugodzinnym szkoleniu z zakresu etyki, jak również na pięciodniowe zawieszenie w wykonywaniu pracy.

Zgodnie z decyzją Iowa Dental Board (Komisji Stomatologicznej stanu Iowa) Crabb została zawieszona pomiędzy 13 a 17 września, a w dniu 18 września jej prawo wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej w stanie Iowa zostało przywrócone.

Na początku 2021 roku Rachel Crabb współpracowała z dwoma lekarzami stomatologami. W dniu 1 lutego kobieta dowiedziała się, że wynik jej testu na COVID-19 jest pozytywny. W związku z tym niezwłocznie poinformowała o tym fakcie jednego z dentystów, zaznaczając, że musi poddać się przewidzianej w takiej sytuacji 10-dniowej kwarantannie.

Z ustaleń Iowa Dental Board wynika jednak, że informacji o swoim stanie zdrowia nie przekazała drugiemu ze stomatologów i w dniu 3 lutego wykonywała swoje obowiązki w prowadzonym przez niego gabinecie. Komisji Stomatologicznej stanu Iowa nie udało się precyzyjnie ustalić, ilu pacjentów przyjęła w tym dniu oraz czy wiązało się to z zagrożeniem dla zdrowia tych osób.

– Gdyby użyto odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej, zagrożenie dla pacjentów i współpracowników byłoby stosunkowo małe, ale byłoby większe, gdyby brakowało środków ochrony osobistej i kontroli zakażań. Oczywiście jeśli dentysta czy higienistka stomatologiczna jest nosicielem wirusa COVID-19 i jest w bliskim kontakcie z pacjentami, są oni narażeni na większe ryzyko zakażenia– powiedział dr John Warren z University of Iowa Dental College w rozmowie z „The Des Moines Register”.

Po upublicznieniu informacji o zatajeniu faktu zakażenia COVID-19 praktyka, w której Rachel Crabb przyjmowała pacjentów w czasie kwarantanny, zakończyła z nią współpracę. Kobieta nadal współpracuje z drugim z gabinetów.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: