Kancelarie adwokackie i księgowe kontrolowane będą w sprawie wysuwania fałszywych roszczeń ubezpieczeniowych

Wkrótce w kraju rozpocznie się główna faza operacji Gardy, która ma na celu wyeliminowanie z rynku oszustów ubezpieczeniowych, a na celownik trafiły właśnie kancelarie adwokackie i biura księgowe, które pomagały w uzyskiwaniu kolosalnych odszkodowań. Część z nich, mówią funkcjonariusze pionu śledczego Gardy, mogła być fałszywa, a skontrolowane zostanie to poprzez działania, jakie stosowane są w walce z gangami.

Jak dodaje Garda, stosować będą tzw. super naloty, a podczas nich, kontrolowana będzie dokumentacja spraw o odszkodowania, zarówno bieżąca, jak i z okresów poprzednich.

W przyszłym tygodniu zapowiadana jest konferencja koordynacyjna w kwestii podejmowanych działań, a udział w niej wezmą starsi funkcjonariusze Gardy, szefowie pionów śledczych i dochodzeniowych, ale też detektywi prowadzący najpoważniejsze śledztwa gospodarcze. Do udziału w konferencji zaproszono też fachowców z zakresu roszczeń powypadkowych oraz delegację Revenue.

Działania Gardy nie opierają się obecnie wyłącznie na przypuszczeniach, bo już wcześniej zidentyfikowano kilkadziesiąt przypadków, kiedy to właśnie pracownicy kancelarii adwokackich, naciągali wydarzenia i przebieg wypadków, a i namawiali klientów, by przesadzili w ocenie swojego stanu zdrowia oraz uszczerbku, jakiego doznali podczas zajścia. Dużo mówiło się o fałszywych roszczeniach z tytułu wypadków komunikacyjnych, gdzie w grę wchodziły kwestie inscenizowanych kolizji, ale i fałszywych poślizgnięć, które były działaniem świadomym. Część tzw. poszkodowanych fałszowało obrażenia, czyli opowiadało swoim lekarzom nieprawdziwe historie o dolegliwościach, co w dokumentacji medycznej, miało podkreślić powagę sytuacji.

Na tej podstawie wysuwano roszczenia, a sądy najczęściej przychylały się do kwoty żądanego odszkodowania, co przekładało się na podniesienie kosztów ubezpieczeń, a co za tym idzie, zwiększanie składek, jakie wobec swoich klientów stosują ubezpieczyciele.  

Tylko od listopada ubiegłego roku, do końca maja 2019, Gardzie udało się wykryć prawie 50 przypadków oszustw ubezpieczeniowych, a nawet znalazły się tam przypadki fałszowania tożsamości, bo inna osoba stawiała się przed lekarzem, a inna wysuwała roszczenie i chociaż dokumentacja dotyczyła osoby faktycznie poszkodowanej, to nie tej, która stawała przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.

Działania irlandzkiej policji nie ograniczą się do przeszukania kancelarii adwokackich i biur księgowych, czy też innych pomagających w uzyskiwaniu odszkodowań, bo funkcjonariusze przejrzą też media społecznościowe w poszukiwaniu ogłoszeń, które sugerują możliwość uzyskania odszkodowania, ale i zaglądną do domów potencjalnie poszkodowanych. Co ważne w tej sprawie, policjanci w szczególnie podejrzanych przypadkach, pozwolą sobie na inwigilację osób przypuszczalnie poszkodowanych, by sprawdzić, czy uszczerbek na zdrowiu jest prawdziwy, czy wywołuje go np. wizyta u lekarza orzecznika lub rozprawa na sali sądowej.

Operacja pod kryptonimem „Coatee”, prowadzona będzie przez policjantów z Krajowego Biura ds. Przestępczości Gospodarczej, Biuro Kryminalne oraz z wykorzystaniem Zbrojnych Jednostek Wsparcia i lokalnych funkcjonariuszy Gardy. Kiedy w dokumentacji pojawią się nieścisłości, dodaje Biuro Prasowe Gardy, do akcji wejdą także służby śledcze Revenue.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE
Jest porozumienie w
Penney’s wycofuje
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish