Kalorie w jedzeniu.

Choroby cywilizacyjne, otyłość a co więcej, brak wiedzy na temat sposobów na dobre samopoczucie są obecnie bardzo powszechnym problemem ludzkości.


Nadal jest zbyt wielu ludzi, którzy nie interesują się swoim zdrowiem, a ta ignorancja może powodować wiele problemów zdrowotnych u przyszłych pokoleń. Jeśli nie postawimy na potrzebę dbania o ciało, umysł i ducha, nasze dzieci nie będą miały dobrego przykładu, jak powinno wyglądać dobre i zdrowe życie. Z drugiej strony, jest wielu ludzi, którzy dbają o siebie, jednak staje się to ich obsesją. Ich zdrowy tryb życia i diety stają się ich fobią. Codziennie widzę wiele dysharmonii w tego typu zachowaniu u ludzi.
Mamy albo, bardzo niezdrowe, albo zdrowe nawyki, jednak zarówno jedne i drugie mogą być dla nas destrukcyjne.
Co możemy zrobić, aby moc stać pomiędzy nimi dwoma?

Już wcześniej napisałam artykuł o znaczeniu holistycznego życia, w którym można znaleźć prosty, podstawowy poradnik o tym, co musimy zrobić, aby żyć w sposób zrównoważony?
Proszę znaleźć tutaj:

Co, jeśli przeczytałeś to, co napisałam i zastosowałeś wiele wskazanych rozwiązań, ale nadal masz wrażenie, że żyjesz w stanie dysharmonii? Czy masz wrażenie, że utknąłeś w pewnych nawykach? Może zbyt mocno stresujesz się zdrowiem, a stres ten sprawia, że ​​czujesz się jeszcze bardziej niespokojny i martwisz się, że nie robisz wystarczająco dużo, aby osiągnąć swój cel? Czy uważasz, że zdrowy tryb życia jest zbyt skomplikowany lub że jest zbyt wiele rzeczy do zadbania, a to powoduje napięcie?
Rozumiem, że możesz czuć się przeciążony ilością informacji o tym, jak poprawić jakość życia.
Przejrzałeś wiele dostępnych przewodników i programów, od których możesz zacząć, jednak czujesz ze są one za trudne?
Musisz zrozumieć, że całe życie zajęło ci stanie się tym, kim jesteś, więc potrzebujesz trochę czasu, aby to zmienić. Co najmniej kilka miesięcy;)

Nie musisz być dobry, aby zacząć, ale musisz zacząć, aby być dobry

Dlaczego myślisz, że wszystko musisz zrobić naraz, od razu i pod presją?
Po pierwsze. Daj sobie czas. Zrób krok po kroku. Przestań oszukiwać się, że jest jakaś magiczna pigułka lub różdżka, która nagle zmieni cię w wersję, którą chcesz być. Nie spodziewaj się, że zmiany, których pragniesz, nastąpią właśnie tak; bez wysiłku, konsekwencji i pracy. Nie ma szybkich rozwiązań. Pamiętaj jednak, że jeśli poddasz tej pracy zbyt dużej presji, to też nie zadziała. Poddasz się ponownie.

Jak wspomniałam wcześniej w artykule https://www.4evafit.ie/food-for-fuel/, jesteśmy tym, co jemy. To, co jesz, jest kluczowe, aby zacząć dobrze, od początku. Nie ma sensu zaczynać inaczej. Sposób, w jaki jesz, zmieni cię na wszystkich poziomach. Rozpocznie transformujące cię procesy na poziomie ciała, umysłu i ducha.

Tutaj również możesz znaleźć wiele bardzo mylących porad.

Wielu dietetyków i doradców żywieniowych lub trenerów personalnych stwierdza, że liczenie kalorii to podstawa utrzymania zbilansowanej diety. Nawołują do liczenia każdej kalorii w produktach, które jesz lub przygotowują ci gotowy plan spełniający te kryteria. Powoduje to duży stres. Ta konieczność jest bardziej niż mylna.
Nie wyobrażam sobie spędzania dni na wypełnianiu tabel, wpisując w nie to, co zjadłam i ile kalorii to zawierało. Po drugie, kalorie nie są sobie równe. Źródło tłuszczów, białek lub węglowodanów również nie jest.
Oznacza to, że możesz obliczyć sobie dietę niskokaloryczną, która okaże się niezdrowa i zupełnie niezrównoważona. Dieta ta owszem może sprawić, że będziesz „chudnąć”, ale czy nie lepiej jest, zamiast tego tracić tłuszcz w zdrowy i zbilansowany sposób? Czy nie tego chcemy? Czy nie chcemy po prostu wyrzeźbionego i smukłego ciała?

Dlaczego liczenie kalorii to nonsens?

Przede wszystkim liczba kalorii w jedzeniu nie ma nic wspólnego z jej zawartością składników odżywczych.
Wartość tłuszczu, białka i węglowodanów zależy od jego źródła i będzie również stanowić inną wartość kaloryczna. Wierz mi lub nie, ale dobre źródło tłuszczu, białka i węglowodanów może mieć dużo kalorii, ale jednocześnie mocno wspierać procesy spalania tłuszczu.
Podam tutaj mały przykład:
100 g orzechów włoskich ma około 654 kcal.
100 g smażonych frytek ma około 327 kcal.
Wartość odżywcza orzechów włoskich na 100 g wynosi 65 g tłuszczów, 14 g węglowodanów (w tym 7 g błonnika pokarmowego), 15 g białka, a dodatkowo zawiera dużą ilość magnezu, który jest kluczowym minerałem, wspierającym wiele procesów biochemicznych w naszym organizmie. Ponadto orzechy włoskie zawierają cenną ilość witaminy B6 i żelaza.
Wartość odżywcza frytek smażonych na głębokim tłuszczu na 100 g to 17 g tłuszczów (w tym 20% toksycznych tłuszczów trans), około 37 g węglowodanów (3,5 g błonnika pokarmowego), 3,7 g białka. Co więcej, nie zawierają praktycznie żadnej cennej ilości witamin lub minerałów (tylko 13 mg wapnia, 1,37 mg żelaza i 553 mg potasu).
(Wikipedia)

Jedzenie orzechów włoskich sprawi, że będziesz dłużej najedzony, ponieważ tłuszcz, białko i węglowodany oraz wszystkie minerały i witaminy, które zawierają, będą odżywiać twoje ciało.
Jedzenie frytek, które tutaj faktycznie mają mniej kalorii, sprawi, że poczujesz głód po 1 godzinie lub nawet szybciej, gdyż nie dostarczysz sobie żadnych składników odżywczych. Co więcej taki wybór żywieniowy może faktycznie wesprzeć podniesienie poziomu cholesterolu LDL we krwi, który może gromadzić się w ścianach tętnic, doprowadzając do ich nieprawidłowego funkcjonowania, powodując blokady przepływu krwi.

Naukowo udowodniono, że spożywanie „dobrego” tłuszczu nie powoduje otyłości. Nie ma też nic wspólnego z wpływem na podnoszenie poziomu cholesterolu LDL (,,złego” cholesterol), a właściwie przyczynia się do jego obniżenia i utrzymuje jego zrównoważony stan. Muszę też wspomnieć, że produkty o obniżonej zawartości tłuszczu zwykle zawierają więcej cukru i różnych sztucznych dodatków i wartość odżywcza tych produktów jest sztucznie zmieniana w wyniku procesów chemicznych.

Jak widzisz, jedzenie, które ma mniej kalorii, może przyczyniać się do powstania wielu problemów zdrowotnych i powodować przybieranie na wadze, gdyż czujesz ciągły głód, mimo że dopiero co zjadłeś. Jedzenie, które zawiera więcej kalorii, ale źródło tych kalorii jest naturalne i dobre pomoże ci poczuć się znacznie bardziej usatysfakcjonowanym i na dużo dłużej po posiłku. Taki posiłek wypełni twoje ciało zawartością dobrych składników odżywczych. Ten prosty przykład pokazuje, że spożywanie zalecanej dziennej ilości kalorii nie odpowiada rzeczywistej wartości odżywczej spożywanego jedzenia. Kalorie nie gwarantują, że posiłek jest zdrowy i satysfakcjonujący.

Jedzenie zredukowanej liczby kalorii niekoniecznie pomaga nam również schudnąć. Kalorie w jedzeniu nie gwarantują nam ich dobrego wpływu na nasz organizm. Kalorie są tylko miarą energii potencjalnej, która jest aktywowana po spożyciu określonej żywności. Jej źródło jest o wiele ważniejsze niż zawartość w niej kalorii.
Po prostu. Są pokarmy, które służą naszemu ciału, i są pokarmy, które nie służą. Chodzi o to, aby dokonywać dobrych wyborów tego źródła. Wybierając mądrze, schudniemy, jeśli chcemy, bez względu na to, ile kalorii spożywamy.

Nie twierdzę oczywiście, że radykalne zmniejszenie spożycia kalorii nie pomoże ci zrzucić wagi (jeśli tylko zwracasz uwagę na to, ile kilogramów zobaczysz wchodząc na wagę), ale to spowoduje, że staniesz się sfrustrowany, zły, ospały i twoje libido może spaść bardzo szybko.
Na co zatem zwracać uwagę, jeżeli chodzi o sposób na zrównoważone zarządzanie swoją wagą ciała?
Dbaj o swoje hormony.
Wszystko, co robimy, wpływa na nasze hormony. Szczęście zależy od poziomu serotoniny, stres od poziomu kortyzolu, popęd seksualnego od testosteronu, motywacja od dopaminy. Hormony kontrolują nasz nastrój, nasz sen, naszą siłę i poziom tkanki tłuszczowej.
Wszystko to można bardzo łatwo kontrolować, stosując odpowiedni sposób odżywiania, który zawiera naturalne składniki.
Dopóki się nie przejadamy, nie musimy się martwić, ile kalorii przyjmujemy.
Liczenie kalorii to kompletny nonsens. To, na co naprawdę powinniśmy spojrzeć, to ustalanie wartości odżywczej spożywanego jedzenia. Zdecydowanie ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, ile jemy, jednak lepiej jest to zmierzyć, słuchając subtelnych sygnałów wysyłanych przez nasze ciało. Jak często czujemy się głodni w ciągu dnia?
Co jemy, aby przestać być głodni i jak się czujemy, jak zjemy ? Jak wyglądamy? W jaki sposób dbamy o nasze samopoczucie i czy sposób odżywiania, który stosujemy teraz, je wspiera?

Zapraszam do indywidualnej konsultacji, gdzie zdefiniujemy przeszkody, które stają na drodze do osiągnięcia harmonii na poziomie ciała, duszy i umysłu oraz wspólnie ułożymy dla ciebie najbardziej opowiadający na ten czas plan.

eva@4evafit.ie 

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
COVID-19: Pod koniec
Zaproszenie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish