Kalejdoskop z komisarzami

Dzieje się trochę na giełdzie komisarzy ds. handlu i ponownie mamy pewną zmianę w tym zakresie, bo o ile jedno z nazwisk pozostało, to pojawiło się to, które wcześniej spadło z listy.

Obecnie największe szanse na uzyskanie nominacji na nowego unijnego komisarza ds. handlu ma Simon Coveney, a straciła je europosłanka Frances Fitzgerald, chociaż do ścisłej czołówki dołączyła wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness. Mówi się jednak, że karty zostały już rozdane, czyli nominację uzyska szef resortu spraw zagranicznych, więc właśnie Coveney.

Nie stanie się to zgodnie z informacją wysłaną przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Ursulą von der Leyen, a ta chciała widzieć kandydata w ten weekend, ale będzie to w najbliższy wtorek.

Faworyt Fine Gael może mówić propozycji swojego nazwiska z dużą dozą prawdopodobieństwa, bo Coveney miał być już zaakceptowany przez premiera Martina, wicepremiera Varadkara i ministra Ryana, którzy, jako koalicjanci i liderzy ugrupowań, osobę Simona Coveneya, widzą w Brukseli.

*

Przyznać należy, że zarówno była minister sprawiedliwości Frances Fitzgerald, jak i wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness, wyraziły wolę kandydowania na to stanowisko, ale karty rozdaje się w Leinster House, a teraz widać już wyraźnie, że nominacja, będzie karą za popularność w kraju i na łonie Fine Gael. Muszę też uznać, że nie przekonują mnie słowa kół zbliżonych do Leo Varadkara i opinia, iż to właśnie były wicepremier i minister spraw zagranicznych, najlepiej przygotowany jest do pełnienia funkcji komisarza ds. handlu. Simon Coveney z całą pewnością jest politykiem doświadczonym w sprawach międzynarodowych, ale czy poradzi sobie z zarządzaniem handlem? jednak przy całym szacunku i sympatii do niego, śmiem wątpić. Minister Coveney, co będę podkreślał, jest też naturalnym wrogiem Varadkara, który może odebrać mu przywództwo w partii. Tym samym, zsyłka Coveneya do Brukseli, chociaż przedstawiana, jako wyróżnienie, będzie wygodna dla lidera Fine Gael i odsunie od szefa niebezpieczeństwo utraty władzy w ugrupowaniu. Proste?

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Otwarcie szkół jes
Idzie jesień
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian