Już prawie połowa wróciła do pracy

Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej twierdzi, że już prawie połowa pandemicznych bezrobotnych wróciła do pracy, chociaż nie można jeszcze mówić, że sytuacja zaczyna się pod tym względem normalizować.

Aktualnie 313 800 osób otrzymuje zasiłki Pandemic Unemployment Payment, a w szczycie bezrobocia, czyli dokładnie 5 maja, zasiłki PUP pobierało 598 000 czasowo lub na stałe zwolnionych. W ostatnich siedmiu dniach ilość pobierających zasiłek pandemiczny zmniejszyła się o 31 800 osób. W związku z tym zasiłek PUP zamknęło w ostatnich 2 tygodniach prawie 100 000 osób, dodają urzędnicy Departamentu Ochrony Socjalnej.

Niestety ponownie wzrosła ilość osób bezrobotnych, którzy zarejestrowani są w systemie Live Register i na koniec czerwca było ich już 220 900, natomiast ogółem całkowicie uzależnionych od zasiłków ze względu na brak pracy jest obecnie 534 700 osób.

Równie wysokie są liczby w zakresie osób korzystających z systemu dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, bo jest ich obecnie rzesza 415 000, co w połączeniu wszystkich wypłacanych zasiłków, da nam kwotę 949 700 osób, którzy korzystają w części lub całości z pomocy państwa w zakresie wsparcia dochodów.

Najczęściej w ubiegłym tygodniu przywracani byli pracownicy branży hotelarskiej, usług gastronomicznych, handlu detalicznego oraz hurtowego, ale też mechanicy samochodowi i budowlańcy. Podobnie ma dziać się również w tym tygodniu, a większość osób, które wracały do pracy, stanowiła grupa wiekowa 35 – 44 lata.

Pomimo dosyć dużej ilości osób, które powróciły do pracy, nie można jeszcze uznać, że sytuacja na rynku pracy zaczyna wyglądać dobrze, bo tak nie jest. Minister ochrony socjalnej, rozwoju społeczności, obszarów wiejskich oraz wysp Heather Humphreys ma jednak nadzieję, że coraz więcej ludzi wracać będzie w kolejnych miesiącach do pracy, więc i statystyki zaczną pokazywać inny obraz stopy bezrobocia. Minister Humphreys spodziewa się również, że dużo pod względem ilości osób bezrobotnych zmieni się, kiedy uruchomione zostaną kolejne programy pomocowe dla małych i średnich firm.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Dla turystów wyspa
Gospodarka rośnie,
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish