Już ponad milion osób pobiera zasiłki w Irlandii

Zgodnie z najnowszymi danymi, które pochodzą z Departamentu ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej w Irlandii, jest już ponad milion osób, które korzystają z jakieś formy zasiłku państwowego.

W ostatnim tygodniu przybyło prawie 50 000 osób, które zarejestrowały się w programie zasiłków dla osób tracących zatrudnienie z powodu koronawirusa i wytworzonej sytuacji gospodarczej, a jak dodaje Departament Ochrony Socjalnej, ilość osób korzystających z zasiłków pandemicznych, może wzrosnąć do prawie 700 000.

Obecnie na zasiłkach pandemicznych przebywa 584 000 osób, na natomiast dodatkowe ponad 46 000 osób korzysta z dopłat, które pobierają pracodawcy, by wyrównać utracone dochody swoich pracowników. Nie zmieniła się liczba osób pozostających na zasiłkach dla bezrobotnych, które przyznane były przed 16 marca 2020 roku, czyli przed wprowadzeniem zasiłków pandemicznych i ta grupa stanowi 212 00 osób.

32 000 osób otrzymuje pandemiczny zasiłek chorobowy ze wskazań lekarskich, a ta grupa została objęta 14-dniową kwarantanną prewencyjną.

Department of Social Protection poinformował także, iż sektorem, który cierpi obecnie najbardziej na epidemii wywołanej wirusem Covid-19 jest hotelarstwo i gastronomia, gdzie pracę utraciło 126 000 osób, następnie handel hurtowy i detaliczny 88 400 osób i budownictwo prawie 77 500 osób.

Minister Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej Regina Doherty spodziewa się, że większość obecnych problemów z zatrudnieniem, ma zakres przejściowy, więc „wiele sektorów gospodarki ruszy stosunkowo szybko, a czekają teraz tylko na decyzję rządu o zdjęciu blokady”. „Jednak niektóre sektory będą uruchamiały się wolniej niż inne, ponieważ potrzebują reorganizacji, a grupą pracowników, która ucierpi na epidemii w kraju najbardziej, to ludzie młodzi i młodzież pracująca”, dodała minister Doherty.

Ministerstwo Zatrudnienia planuje również wprowadzenie środków, które w najlepszy możliwy sposób wspomagać będą przedsiębiorców i pracowników, by udało się przywrócić gospodarkę oraz stan zatrudnienia do stanu sprzed epidemii jeszcze przed końcem roku, chociaż będzie to bardzo trudne zadanie.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Czy w pubach, kawiar
Bezrobotni będą zb
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish