Już połowa wszystkich niedawnych pracowników jest bezrobotna

Wskaźniki stopy bezrobocia rosną nadal, chociaż obecnie bardzo wolno, ale nie zmienia to faktu, że utraciliśmy prawie połowę miejsc pracy, które jeszcze w grudniu były zapełnione.

W grudniu 2019 roku zatrudnionych w Irlandii było prawie 2,3 mln osób, co oznaczało pełne zatrudnienie, gdyż procentowa stopa bezrobocia spadła ówcześnie do 4,5%. Styczeń, luty i marzec, czyli pierwszy kwartał 2020 roku to diametralna zmiana i skokowy wzrost bezrobocia, które teraz przekroczyło już 16%, więc w zaledwie trzy miesiące, podniosło się o ponad 11,5%.

Na tym nie koniec, bo ilość osób bez pracy nadal rośnie, ale jak zaznacza Departament Pracy i Ochrony Socjalnej, znacznie wolniej, niż było to jeszcze miesiąc temu.

Faktem jest jednak, iż obecnie ponad 1 133 000 osób w kraju, uzależniona jest w pełni lub częściowo od pomocy finansowej państwa, czyli pobiera jakąś formę zasiłku. Na początku tego roku, ilość osób bez pracy wynosiła niewiele ponad 205 000, więc w tym zakresie liczby wyglądają wręcz zastraszająco. Jednocześnie resort Reginy Doherty dodaje, iż Irlandia straciła do dzisiaj prawie połowę miejsc pracy, co oznacza, że jesteśmy w tym zakresie w znacznie gorszym położeniu, niż było to w 2008 roku i kilku latach kolejnych.

W tym tygodniu 21 000 osób otrzyma pierwszy raz zasiłek pandemiczny, czyli pracę stracili w poprzednim tygodniu, a ogólna ilość osób korzystających z zasiłku awaryjnego, który rząd przyznał na okres pandemii, wynosi obecnie 591 000. Do tej liczby należy dodać 337 000 osób, które otrzymują dopłaty do dotychczasowego wynagrodzenia, więc firmy, które ich zatrudniają, korzystają z programu zarządzanego przez Revenue Commissioners. Z danych Revenue wynika natomiast, że w systemie dopłat zarejestrowało się już ponad 49 000 pracodawców.

Minister ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej Regina Doherty powiedziała, że ​​jej resort rozpoczął już kontrole w celu potwierdzenia kwalifikacji do płatności, a prowadzą ją urzędnicy Social Welfare i komisarze skarbowi.

Minister Regina Doherty powiedziała również:

– Mniejszy niż dotychczas wzrost liczb pandemicznych z ubiegłego tygodnia, sugerowałby, że kraj przeszedł najgorsze z tymczasowymi zwolnieniami z pracy włącznie. To powiedziawszy, biorąc pod uwagę fakt, że ponad milion ludzi w kraju jest obecnie uzależnionych od pewnego poziomu wsparcia dochodów zapewnianego przez państwo, skala wyzwań, jakie stanęły przed sytuacją zdrowotną dla naszej gospodarki narodowej i tak wielu gospodarstw domowych, jest teraz bardzo wyraźna. Priorytetem jest dalsze wspieranie wszystkich potrzebujących pomocy oraz pomoc wszystkim pracodawcom i pracownikom w dostosowaniu się do pojawiającej się rzeczywistości, bo Covid-19 może być z nami jeszcze długo. Przewidując, które sektory staną przed największymi wyzwaniami, identyfikując przyszłe umiejętności, na które będzie większy popyt oraz zapewniając najbardziej efektywną aktywizację pracy i wsparcie zatrudnienia, pomożemy jak największej liczbie osób wrócić do pracy tak szybko, jak to możliwe.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Prof. Mirosław Maty
Krzysztof Jaryczewsk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish