„Już nic nie będzie takie jak wcześniej i należy unikać drugiej blokady” – powiedział wicepremier Varadkar

Wg wicepremiera Leo Varadkara, należy zrobić teraz wszystko, aby unikać wprowadzenia drugiej pełnej blokady kraju, „jeżeli tylko będzie to możliwe”.

Szef Fine Gael dodał również, że Irlandia znalazła się obecnie na takim poziomie, „na którym można żyć z wirusem”. Varadkar mówił też o wpływie koronawirusa na gospodarkę, a spodziewa się, że nie będzie to jedno uderzenie i jeden kryzys, ale nastąpi wiele zawirowań na rynkach, więc także w gospodarkach na szczeblu krajowym.

Lider partii koalicyjnej wypowiedział też dosyć zaskakujące słowa, bo stwierdził, że „ludzie nie powinni zakładać, że minie kolejne 100 lat do następnej pandemii i wierzę, że nic już nigdy nie będzie takie samo”. 

Leo Varadkar wspomniał też o budżecie, bo zbliżamy się do jego publikacji, więc zapowiedział, że w ustawie mówiącej o wydatkach państwa na przyszły rok, najwięcej miejsca poświęcone zostanie branżom, które podczas pandemii ucierpiały najbardziej. Wicepremier zapowiedział też wprowadzenie stałego systemu dopłat do wynagrodzeń, w ramach wzmocnionego systemu opieki socjalnej, a i nie wykluczył zmian w zasiłkach chorobowych. Jeżeli jednak system zasiłków chorobowych zostanie zmieniony, to należy się spodziewać, że wzrośnie stawka podatku PRSI.

Na zakończenie Varadkar stwierdził, iż chciałby, aby do końca tej kadencji rządu, wprowadzona została „płaca minimalna, wystarczająca na utrzymanie”.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Krótki felieton na
Studio Dublin – 11