Już 20% ludzi w Irlandii żyje w ubóstwie
Nowe badanie Social Justice Ireland (SJI) wykazało, że prawie 20 procent ludzi w Irlandii żyje w ubóstwie, jeżeli uwzględni się koszty zakwaterowania.
Dr Seán Healy (na zdjęciu), który jest dyrektorem generalnym w Social Justice Ireland, powiedział, że dotacje mieszkaniowe, są nieadekwatne i nie tylko nie wspierają rodzin, ale również napędzają biedę. Wg SJI już 952 185 osób żyje w kraju w biedzie, a powodem są wysokie czynsze. W raporcie po badaniu podkreślono, że kryzys mieszkaniowy w Irlandii ma największy oprócz kryzysu finansów wpływ na życie w kraju, a ponad jeden na pięciu mieszkańców, korzysta już z programu wsparcia czynszów i opłat mieszkaniowych.
W dokumencie powiedziane zostało również, że 60% wszystkich najemców w kraju, którzy korzystają ze wsparcia państwa, już teraz żyje poniżej granicy ubóstwa.
To zjawisko wywołane zostało przez wzrastające koszty opłat mieszkaniowych, natomiast stale rosnące czynsze oraz opłaty hipoteczne, bo i o nie tutaj też chodzi, napędzają wzrost ubóstwa w Irlandii, dodaje analityk ekonomiczno-społeczny SJI Colette Bennett.
Pani Bennett powiedziała:
– Zagrożenie ubóstwem gospodarstw domowych otrzymujących dotacje mieszkaniowe jest nadal najwyższe ze wszystkich typów zamieszkania. Konieczne jest, aby rząd zwiększył wydatki na faktyczną budowę domów socjalnych, zamiast polegać na dysfunkcjonalnym prywatnym sektorze wynajmu i ten dotować.
Ze statystyk wynika, że najemcy są ponad czterokrotnie bardziej narażeni na ryzyko ubóstwa po uwzględnieniu kosztów zakwaterowania, niż właściciele mieszkający w swoich domach. Natomiast bez uwzględnienia kosztów mieszkaniowych, ogólny wskaźnik ubóstwa w Irlandii wynosi 11,6 procent, czyli ponad 581 000 osób.
Obecnie ważne jest, by znacznie zwiększyć ilość dostarczanych na rynek mieszkań socjalnych, ale i należy zmienić wysokość dotacji mieszkaniowych, aby przeciwdziałać ubóstwu i wpędzania kolejnych osób w biedę. Największa jednak pomoc skierowana powinna być do samotnych rodziców, bo to oni stanowią ponad połowę wszystkich osób zagrożonych ubóstwem, a kolejną grupą są osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
Zwrócono też uwagę, że po wycofaniu pomocy w ramach Covid-19, najemcy zaczęli odczuwać ogromną presję czynszową, więc są jeszcze bardziej zagrożeni wpędzeniem ich w stan ubóstwa.
Bogdan Feręc
Źr: SJI