Jutro zaćmienie słońca

Już jutro w Irlandii ponownie będziemy mogli być świadkami częściowego zaćmienia słońca, a najlepsze warunki do obserwacji tego zjawiska, będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju.

Ostatni raz takie zjawisko można było oglądać w 2015 roku, a kolejne, nastąpi dopiero 29 marca 2025 r. Jutrzejsze zaćmienie przesłoni prawie połowę tarczy słońca, a chociaż daleko mu do zaćmienia nazywanego obrączkowym, to i tak będzie doskonale widoczne. Niestety z przewidywań meteorologów wiemy, że nie wszędzie będzie ono widoczne, ponieważ część kraju, przykryta zostanie chmurami. Oczywiście i tym przypadku zaćmienie będzie można odczuwać, gdyż zacznie zapadać mrok, ale i ten nie będzie na tyle silny, by utrudniał widoczność.

Zaćmienie słońca rozpocznie się przed godziną 10:00, natomiast zakończy przed 12:30. Apogeum częściowego zaćmienia to godzina 11:03.

Największy obszar zakryty przez księżyc to 45% tarczy naszej gwiazdy i najlepsze warunki do obserwacji będą w Donegal, a w innych częściach kraju obserwować będziemy 40% zakrycia tarczy słońca.

Z wydarzeń związanych z zaćmieniami słońca w Irlandii, odnotować należy fakt, iż pełne zaćmienie, ostatni raz widoczne było nad wyspą w 1724 roku, a kolejne „zobaczymy” dokładnie 23 września 2090 roku.

Specjaliści ostrzegają, że obserwacja tego zjawiska gołym okiem lub przez okulary przeciwsłoneczne, jest niebezpieczne i należy uzbroić się w specjalne urządzenia o niskiej przepuszczalności światła lub ze specjalnymi filtrami. W latach poprzednich zdarzały się obserwacje zaćmień przez lornetki oraz teleskopy, co również prowadziło do uszkodzenia wzroku, więc i ta metoda, nie jest zalecana. Zaćmienie słońca, można też oglądać, wykonując z kartonu projektor otworkowy i poprzez rzut na płaską powierzchnię np. kartkę papieru, bezpiecznie obserwować to zjawisko.

Jutro pojawi się też najbezpieczniejsza z metod obserwacji tego zaćmienia, gdyż naukowcy z I-LOFAR w Birr Castle Demesne w hrabstwie Offaly i DIAS Dunsink Observatory w Dublinie będą transmitować wydarzenie na żywo.

Najmniej prawdopodobna jest obserwacja zaćmienia w dzielnicach zachodnich, bo tam Met Éireann, przewiduje największe zachmurzenie.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/DIAS Dunisk ObservatoryBlackrock Castle Observatory

Polska-IE: Udostępnij
Właściciel nie bę
Wyrazy współczucia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian