Johnsonowi, „nie wolno odstąpić od protokołu irlandzkiego”

Brytyjski rząd nie może zrzec się zobowiązań w zakresie Brexitu, powiedziała Mary Lou McDonald.

Szefowa Sinn Féin Mary Lou McDonald TD ostrzegła premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i brytyjski rząd, iż nie wolno im odstąpić od umowy o wystąpieniu ani od żadnych innych zobowiązań, które doprowadzą do tego, że granica na wyspie zostanie zamknięta, bo wynegocjowany dokument, chroni proces pokojowy na wyspie.

Komentarze posłanki McDonald są następstwem doniesień, że rząd brytyjski planuje wprowadzić nowe przepisy, które zastąpią kluczowe elementy umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald powiedziała:

– Jestem głęboko zaniepokojona tym, że brytyjski premier Boris Johnson odstąpić chce od tego międzynarodowego zobowiązania. Takie postępowanie oznaczałoby całkowite lekceważenie życia i trosk mieszkańców Irlandii. Przez całą żałosną sagę Brexitu partia Sinn Féin była bardzo klarowna w swoich opiniach, że ​​Irlandia nie może stać się uboczną szkodą dla postawy rządu brytyjskiego, w tym w Brexicie proponowanym przez torysów. Gospodarka całej Irlandii, proces pokojowy i porozumienie wielkopiątkowe muszą być chronione. Nie może być absolutnie żadnego utwardzenia granicy. Umowy o wystąpieniu i protokołu irlandzkiego nie można porzucić i należy ich przestrzegać. Północ zagłosowała za pozostaniem w UE, a w całej społeczności istnieją realne obawy dotyczące zagrożenia, jakie Brexit stanowi dla źródeł utrzymania ludzi i stabilności stosunków między społecznościami. Jestem absolutnie przekonana, że nie można zignorować zobowiązań rządu brytyjskiego, aby chronić ludzi na Północy przed szkodami Brexitu. Każdy zwrot Borisa Johnsona byłby nadzwyczajnym i niedającym się obronić aktem złej woli, który całkowicie podważyłby jego wiarygodność i wiarygodność brytyjskiego rządu. Irlandczycy potrzebują jasności i pewności co do Brexitu i nie mogą być traktowani przez rząd brytyjski, jak polityczne pionki na tak późnym etapie negocjacji. Chciałbym jeszcze raz przypomnieć Borisowi Johnsonowi o zobowiązaniach rządu brytyjskiego w ramach Porozumienia Wielkopiątkowego.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
„Zielona lista”
Google zmienia plany
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian