Johnson przyjął propozycję Varadkara

Upłynęły już ponad dwa tygodnie, jak Boris Johnson i Leo Varadkar rozmawiali ze sobą telefonicznie, a przez ten czas trwały ustalenia, które miały doprowadzić do spotkania twarzą w twarz.

Jak donoszą brytyjskie media, premier Wielkiej Brytanii miał zgodzić się na przyjęcie zaproszenia, jakie wystosował pod jego adresem szef gabinetu w Dublinie, więc wkrótce dojdzie do spotkania obu premierów.

Niestety to koniec konkretów, ponieważ nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie premier Boris Johnson pojawi się w Dublinie, ale tę informację potwierdza Biuro Prasowe Premiera Leo Varadkara.

Podczas spotkania omówione zostaną kwestie brexitowe, w tym bezpośrednio dotyczące granicy na irlandzkiej wyspie oraz niektóre zagadnienia związane samym opuszczeniem przez Królestwo Unii Europejskiej.

Komunikaty strony brytyjskiej mówią, iż premier Johnson przyjął zaproszenie premiera Varadkara, „w celu przeprowadzenia rozmów i przełamania impasu brexitowego”. Tym samym można rozumieć, że przedstawi swoje argumenty szefowi irlandzkiego rządu, by ten nie stawał na drodze do likwidacji mechanizmu ochronnego na granicy Republiki Irlandii z Irlandią Północną.

Biura Prasowe szefów rządów nadal prowadzą intensywne rozmowy, aby ustalić dogodny termin wizyty.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Telegraph

Podziel się:

Przelotne opady prze
Prezydent na jeden r
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn