Johnson działa „nadzwyczajnie nieodpowiedzialne”

Brytyjski rząd oficjalnie potwierdził w Brukseli, iż nie ma zamiaru starać się o przedłużenie okresu przejściowego.

W związku z tym oświadczeniem uznać należy, że ostateczny termin wyjścia z Wielkiej Brytanii, który został ustalony na 31 grudnia 2020 roku, pozostanie w mocy, niezależnie od wyniku negocjacji handlowych. Wiadomość przekazał minister Michael Gove, który na Twitterze napisał:

– Formalnie potwierdziłem, że Wielka Brytania nie wydłuży okresu przejściowego, a teraz właśnie nadszedł czas na te decyzje.

Stanowisko Londynu przyjęte zostało już przez głównego unijnego negocjatora ds. brexitu Michela Barnier, który przypomniał, że Unia Europejska zawsze otwarta była na przedłużenie okresu przejściowego, przynajmniej do chwili zakończenia negocjacji handlowych. Bruksela, jak dodał Barnier, odnotowała tę decyzję i szanować będzie postanowienie Wielkiej Brytanii.

Barnier powiedział również:

– Musimy teraz poczynić postępy co do istoty sprawy, aby dać szansę na negocjacje, postanowiliśmy zintensyfikować rozmowy w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Na takie działanie gabinetu w Londynie nie ma jednak zgody w Szkocji i Walii, które zwróciły się do Borisa Johnsona z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego. Zarówno szkocka premier Nicola Sturgeon, jak i premier Walii Mark Drakeford stwierdzili, że takie działanie władz w Londynie jest „nadzwyczajnie nieodpowiedzialne”.

W liście do premiera Johnsona Nicola Sturgeon i Mark Drakeford napisali:

– Nikt nie mógł narzucić rządowi Wielkiej Brytanii zmiany jego stanowiska w świetle całkowicie nieprzewidywalnego kryzysu Covid-19, zwłaszcza że UE jasno stwierdziła, że ​​jest otwarta na wniosek o przedłużenie. W związku z tym wzywamy Państwa do skorzystania z ostatecznej okazji, która w ciągu najbliższych kilku tygodni zapewni prośbę o przedłużenie okresu przejściowego, aby zapewnić przestrzeń do zakończenia negocjacji, wdrożenia wyników i umożliwić naszym firmom odnalezienie się, po ogromnych zakłóceniach ostatnich miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij...
Sól w diecie.
124 dni bezkrólewia
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish