Jeżeli…

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych ma zazwyczaj dla nas nieciekawe informacje, ale nie dzieje się tak obecnie, chociaż to tylko przypuszczenia obarczone wysokim ryzykiem niesprawdzalności.

Wg ESRI, jeżeli nie będziemy mieli wielu nakładających się na siebie czynników, irlandzka gospodarka szybko odzyska siłę i powróci do trendu wzrostowego. W tym stwierdzeniu chodzi o Covid-19, gdyż jeżeli uda się wyspie uchronić przed dużą ilością zachorowań, a do tego „wiosenny” koronawirus okaże się łaskawy, to stan ekonomii kraju, nie będzie taki zły, jak się obecnie wydaje.

Jeżeli nie zostaną wprowadzone ekstremalne ograniczania, w tym np. piąty stopień ograniczeń, a cały czas chodzi o początek przyszłego roku, to stan ekonomii kraju, nie będzie taki zły, jak się to obecnie wydaje.

Jeżeli epidemia grypy sezonowej nie będzie zbyt głęboka, więc i mniej będzie pacjentów z tym schorzeniem, to stan ekonomii kraju, nie będzie taki zły, jak się to obecnie wydaje.

Jeżeli okaże się, że uda się wynegocjować umowę handlową pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, czyli nie dojdzie do twardego brexitu, to stan ekonomii kraju, nie będzie taki zły, jak się to obecnie wydaje.

Jeżeli stanie się tak, jak widzi to the Economic and Social Research Institute, to ożywienie gospodarcze dla 2021 roku, może wynieść około, a nawet przekroczyć 6%. Jeżeli natomiast na gospodarkę Irlandii wpływ będzie miał Brexit bez umowy, to w takim przypadku, ten sam wzrost nie przekroczy raczej 3,3%.

Nawet jeżeli jesień i początek zimy, nie będzie obfitować w dużą ilość różnych zachorowań, w tym grypy sezonowej i Covid-19, to w takim przypadku, nie można się spodziewać cudu na wyspie i bezrobocie w kraju pozostanie wysokie. ESRI uważa, że na koniec 2020 roku, stopa bezrobocia w Irlandii wyniesie powyżej 15%, co odzwierciedlać ma zawirowania na rynku pracy, powodowane oczywiście przez wzrosty i spadki ilości zakażeń SARS-CoV-2.

*

A jeżeli grypa sezonowa będzie pojawiać się w dużej ilości na wyspie, koronawirus położy się cieniem na zdrowiu znacznej części mieszkańców Irlandii, a na dodatek nastąpi Brexit bez umowy, to…

… to lepiej o tym nie myśleć.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE: Udostępnij
Rząd łamie swoje z
Tropiciel OBI
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian