Jeżeli nie wykończy Cię koronawirus, zrobi to Irish Rail

Eksperci przekonują, że ograniczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może częste wentylowanie pomieszczeń, w których znajduje się większa ilość osób.

Za tą radą poszedł irlandzki przewoźnik szynowy Irish Rail, który poinformował, że tej zimy, pociągi jeździć będą z otwartymi oknami, co zapobiegać ma rozprzestrzenianiu się wirusa. Walka kolei z wirusem może być jednak utrudniona, bo zaledwie ¼ całej floty pociągów ma otwierane okna, a reszta wyposażona jest w system klimatyzacji.

Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, a i w dbałości o ich komfort, Irish Rail zaleca na czas podróży nałożyć ciepłe paletko, a i czapka w komplecie z szalikiem i rękawiczkami są wskazane. Oczywiście rzecznik Kolei Irlandzkich Barry Kenny przypomniał, że maski podczas przejazdu, też są obowiązkowe, jak i dystans społeczny.

*

Informacja jest najprawdziwsza z prawdziwych, bo słowa te padły w dzisiejszej audycji radia NewsTalk, a skoro taką ścieżką kroczy myśl przewoźnika, to i ja pofolguję mojej wyobraźni.

Specjalistą z zakresu wirusologii nie jestem, więc mogę uwierzyć, że wietrzenie przegna SARSa z pociągu, bo pęd powietrza wyssie żyjątko z wnętrza. Wychodzi na to, że tenże nas nie wykończy, ale całą pewnością zrobi to przeziębienie, które już w drodze powrotnej, przerodzić się może w głębokie zapalenie płuc. Część pasażerów mogłaby mieć nadzieję, że trafią na pociąg bez otwieranych okien, więc „wiater” hulać po wnętrzu nie będzie, ale skoro wietrzyć „trza”, to Irish Rail może zadecydować, żeby chociaż drzwi były otwarte, czyli założy łańcuch bezpieczeństwa, by gawiedź nie wypadała, a ożywczy powiew miał dostęp. Skoro dystans, to będzie też po pociągu przechadzał się nadzorca, który rozgoni zbijających się w grupy pasażerów, którzy w ten sposób chcieliby ochronić się przed wyziębieniem.

Przypomina mi się też wypowiedź jednego z irlandzkich wirusologów, który również w radiu NewsTalk stwierdził, że koronawirus, może rzucić się na mózg. Dlatego pojawia się pytanie: Kto w Irish Rail był lub jest zakażony?

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki koronawiru
Ponowny wzrost pande
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian