Jeszcze przynajmniej dwa miesiące blokady?

Obecne wskaźniki zakażeń nie dają nadziei, że blokada szybko się skończy, a są na tyle wysokie, że nikt z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego nie jest w stanie powiedzieć, że trwająca fala ma się ku końcowi.

Podobnego zdania jest Zespół ds. Modelowania Epidemiologicznego, który jest przekonany, że to Dzień Świętego Patryka i Dzień Matki, przyczyniły się do wzrostu zakażeń w kraju. Oba Zespoły uznają obecnie sytuację w kraju za niestabilną i „wysokiego ryzyka”, co skutkuje zapowiedzią o zakazie organizowania wielkanocnych obozów dla dzieci.

Specjalistka ds. zdrowia publicznego HSE dr Miriam Owens powiedziała:

– Przechodząc między zabawami, imprezami z okazji Dnia Patryka, przyjęciami z okazji Dnia Matki, na których zbiera się coraz więcej osób… nie doceniają ryzyka dalszego przenoszenia wirusa. Dzieci odzwierciedlają to, co jest w społeczności. Wydaje się, że ludzie są zmęczeni i czują, że czas się zrelaksować. Ale to nie czas na relaks.

W obecnej sytuacji NPHET obserwuje wzrost zachorowań u dzieci, a od lutego zaobserwowano podniesienie się wskaźnika dla grupy do 12 roku życia od 40 do 50 procent, głównie u dzieci młodszych, jednak „zaledwie ułamek”, powiązany jest ze szkołami.

Wczoraj mieliśmy do czynienia z 606 nowymi przypadkami zakażeń, więc ponownie można powiedzieć, że mamy sytuację utrzymującą się na dotychczasowym poziomie, a to może oznaczać, że ograniczenia, jakie mogą zniknąć 5 kwietnia, będą wręcz znikome. Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który spotka się w poniedziałek i omawiać będzie zalecenia dla rządu i prawdopodobnie, nie zgodzi się, aby obostrzenia były zmienione w stopniu istotnym.

Pojawiła się też sugestia, że o ile sytuacja wyglądać będzie tak, jak ma to miejsce teraz, nie jest wykluczone utrzymanie trwających restrykcji przez kolejne dwa miesiące, a nawet dłużej. Kwestię wysokiego poziomu blokady kraju łączy się bezpośrednio z ilością zakażeń oraz poziomem zaszczepień.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland, six other EU
Ilość zakażeń se
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian