Jeszcze minimum 6 miesięcy ograniczeń

Wicepremier Leo Varadkar podzielił się swoją opinią na temat kolejnych miesięcy z koronawirusem, a jest zdania, że nie uda się szybkim czasie znieść wszystkich ograniczeń.

Wg Varadkara, ograniczenia w postaci prawdopodobnie trzeciego poziomu, a i możliwej sześciotygodniowej blokady, mogą być obserwowane w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku, a zaczną znikać, kiedy rozpocznie się akcja masowych szczepień.

Również wtedy nie będzie można całkowicie zrezygnować ze wszystkich obostrzeń, ale te, mogą obowiązywać dla poszczególnych powiatów, hrabstw lub miast. Regionalne ograniczenia, co podkreślone zostało przez wicepremiera, będą prawdopodobne do nawet końca przyszłego roku, a wszystko zależeć ma od ilości osób, które zostaną zaszczepione i poziomu zakażeń.

W pierwszych miesiącach od chwili rozpoczęcia podawania szczepionki – nie należy się spodziewać przywrócenia pełni wcześniejszych swobód, dodał Varadkar, bo dopiero uzyskanie ok.70 proc. odporności stadnej, pozwoli na obniżenie poziomu ograniczeń do drugiego lub nawet pierwszego.

Leo Varadkar z niepokojem patrzy też na obecny wzrost ilości zakażeń, a i smutkiem napawa go sprawa szkoły z Killorglin w hrabstwie Kerry, w której doszło do dużej ilości zakażeń. Wicepremier spodziewa się jednak, że już za kilka miesięcy, zaczniemy wychodzić z pandemii i stopniowo, ale wracać do normalności.

Rząd spodziewa się, o czym w Leinster House mówi się nieoficjalnie, że ograniczenia nawet te pierwszego poziomu, znikną pod koniec 2021 roku, kiedy zaszczepiona zostanie populacja ok. 90 procent całego irlandzkiego społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/The Liberal

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian