Jeszcze dwa tygodnie z ostrymi ograniczeniami?

Doktor Tony Holohan powiedział podczas prezentowania informacji o stanie epidemiologicznym Irlandii, że prawdopodobnie stoimy w obliczu wielomiesięcznych ograniczeń, a część z nich może obowiązywać do chwili wynalezienia szczepionki.

Jak zaznaczył Holohan, nie należy spodziewać się też wynalezienia skutecznej szczepionki wcześniej, niż w końcówce roku, więc przez taki czas możliwe będą częściowe ograniczenia, przede wszystkim w kontaktach międzyludzkich. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia jest też zdania, że nie można czasowo zawiesić niektórych obostrzeń, bo mogłoby to spowodować nadmierny rozwój zakażeń, więc twierdzenia niektórych władz lokalnych o znoszeniu zakazów, nie są obecnie brane pod uwagę i ogólnokrajowe środki bezpieczeństwa pozostaną w mocy do chwili zniesienia ich przez rząd.

Dr Holohan dodał, że prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że niektóre ograniczenia będą znoszone, by następnie ponownie zaczęły obowiązywać, a wszystko uzależnione będzie od stopnia rozwoju choroby powodowanej wirusem Covid-19.

W kraju do wczorajszego wieczora zmarło kolejnych 25 osób, a zanotowano też 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co daje ogólną liczbę zarażonych 6074. 147 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej opieki medycznej, a w kraju mamy 53 osoby, które wyzdrowiały. Zdecydowana większość ozdrowieńców miała łagodny przebieg choroby.

Dr Tony Holohan poinformował również, że sceptycznie do znoszenia ograniczeń podchodzi także Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, a zdaniem specjalistów, jest zbyt wcześnie, by łagodzić środki bezpieczeństwa i ograniczenia.

Dzisiaj w kraju spotkają się eksperci ds. zdrowia i National Emergency Health Team, którzy rozmawiać będą przede wszystkim o przedłużeniu okresu, w którym obowiązywać mają ograniczenia, ale z pierwszych sugestii wynika, że tak ostre zasady, z jakimi mamy do czynienia obecnie, pozostaną z nami na kolejne dwa tygodnie. Obecnie wiadomo, że ryzyko zakażeń w Irlandii jest bardzo wysokie, więc ta decyzja wydaje się adekwatną do sytuacji.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
5 domowych eko-zabaw
Liderzy biznesu dora
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish