„Jesteśmy w trzeciej fali koronawirusa”

Przewodniczący Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego i Irish Epidemiological Modeling Advisory Group profesor Philip Nolan powiedział, że Irlandia, „jest teraz wyraźnie w trzeciej fali” pandemii koronawirusa.

Jak dodał Nolan, dzisiaj zanotowano 727 nowych przypadków wirusa, ale nie doszło do żadnego zgonu z tego powodu. W grupie zakażonych jest 359 mężczyzn i 366 kobiet, a 62% z całej grupy, ma mniej niż 45 lat. Średnia wieku zakażonych to 36 lat. Najwięcej przypadków, bo 311 odnotowano w Dublinie, a kolejnymi rejonami były Kilkenny 51, Wexford 48, Donegal i Cork po 44.

Jak stwierdził profesor Nolan, wirus rozprzestrzenia się obecnie bardzo szybko, „szybciej niż widzieliśmy w jakimkolwiek momencie od marca”.

Prof. Philip Nolan:

– Liczba przypadków rośnie o co najmniej 5–7% dziennie i, co jest szczególnie istotne, we wszystkich grupach wiekowych.

W tej sprawie wypowiedział się również naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który powiedział:

– W ostatnich dniach sytuacja gwałtownie się pogorszyła. W sumie 3837 przypadków zostało zgłoszonych w ciągu ostatnich siedmiu dni. Średnia krocząca z pięciu dni wzrosła z 339 w dniu 17 grudnia do 616, dnia 21 grudnia, co oznacza wzrost o 82%. Ograniczenie kontaktów i ochrona bliskich jest teraz równie ważne, jak w marcu.

NPHET, nie mówi jeszcze, iż należy spodziewać się rekomendacji podniesienia ograniczeń, a nawet powrotu do stopnia najwyższego, ale to może być teraz tylko kwestią czasu, ponieważ pojawiły się już takie sugestie.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Agencja i władze UE
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian