Jesteśmy jakoby obrzydliwie bogaci

Na Zielonej Wyspie padł kolejny rekord, a ten dotyczy wartości gospodarstw domowych, których poziom jest bardzo wysoki, a i spadł odsetek gospodarstw zadłużonych.

Całkowita wartość netto gospodarstw domowych w Irlandii osiągnęła właśnie swoje 14-letnie maksimum, a i dla tego samego okresu, mamy najniższe zadłużenie wobec pożyczkodawców. W ujęciu krajowym gospodarstwa domowe zadłużone są na 136,9 mld €, czyli średnio 28.186 € na osobę, a to oznacza, najniższy poziom od 2005 roku.

Wzrosła też wartość posiadanych przez gospodarstwa domowe aktywów w postaci oszczędności oraz inwestycji, która pomniejszona została o zobowiązania finansowe, a na koniec marca zamknęło się to kwotą 772 mld €, czyli 158.986 € na osobę i 444.000 € na każde gospodarstwo domowe w Irlandii.

Spadała w drugim kwartale roku wartość aktywów mieszkaniowych, co z kolei potwierdza trend spadkowy cen mieszkań i domów, ale zobowiązania płatnicze gospodarstw domowych, pozostały na prawie takim samym poziomie, jak w pierwszym kwartale roku, dodaje Bank Centralny Irlandii, który publikuje dane.

Pocieszającym jest fakt, mówi też raport BCI, iż zadłużenie gospodarstw domowych za pierwszy kwartał tego roku spadło o 600 mln €, osiągając poziom z 2005 roku – 136,9 mld €, a szczyt przypadał na 2008 rok, kiedy gospodarstwa domowe zadłużyły się na kwotę 202,9 mld €. Tym samym w porównaniu do szczytu zadłużenia, długi mieszkańców Irlandii zmniejszyły się o 32,5%.

Spadło też zadłużenie gospodarstw w stosunku do dochodów i wynosi teraz 2,9%, a o 2,2% wzrósł dochód rozporządzalny gospodarstw domowych.

Jednocześnie BCI przypomina, że wzrósł poziom długu publicznego i wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 234,6 mld €, czyli zwiększył się o 9,6 mld €.

Dane Banku Centralnego Irlandii, nie mają zastosowania w moim przypadku, bo do tej pory nie odczuwam, wraz z moim gospodarstwem domowym, aby mi się coś zwiększyło. Mój budżet domowy idzie raczej w innych kierunku, gdyż widzę i to dosyć wyraźnie, zwiększenie presji podatkowej, czyli zmniejszanie mojej kwoty rozporządzalnej, a ta, utrzymuje się jakby na stałym, lecz spadkowym poziomie. Owszem, zarabiam więcej, ale płacę wyższe podatki, więcej wydaję w sklepach, czyli moje gospodarstwo domowe wzbogaciło się jedynie w wyliczeniach Banku Centralnego Irlandii, bo nie widzę ani nadmiaru pieniędzy w portfelu, ani wzrastającej wartości mojego gospodarstwa domowego.

Statystyka, a z tą walczyć nie sposób.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Podziel się:

Koszty przewyższą
Wiadomości firmowe
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn