Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jest tylko drożej, a kolejne podwyżki są już w drodze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najnowsze dane Central Statistics Office pokazują, że największy wpływ na kryzys kosztów utrzymania mają ceny najmu mieszkań, elektryczność oraz paliwa, ale i w zakresie cen żywności sytuacja nie jest ciekawa.

Z raportu CSO wynika, iż od grudnia 2021 roku najbardziej w sklepach zdrożało mleko, masło, jaja, cukier i chleb, a jeden litr pełnotłustego mleka zdrożał od tego czasu o 57 centów. Funt masła jest droższy o 71 centów, a za 800 gramów chleba trzeba zapłacić o 26 euro centów więcej.

Koszt zakupu energii elektrycznej podniósł się o 63%, gazu o 86,5%, a tańsza była jedynie edukacja, bo w tym przypadku ceny obniżyły się o 7,1%, na co wpłynęły głównie działania rządu w zakresie obniżek stawek czesnego w szkołach wyższych.

Pomiędzy grudniem 2021 roku a grudniem 2022 roku ceny towarów konsumpcyjnych i usług wzrosły o 8,2%. Od kwietnia do października 2021 roku ceny rosły najszybciej, bo w tempie 5% każdego miesiąca, by następnie wyhamować wzrosty, które zamykały się kwotami rzędu do 3%.

Statystyk z departamentu cen w CSO Anthony Dawson powiedział:

– Z ostatniej publikacji wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI wynika, że ​​ceny towarów i usług konsumpcyjnych do grudnia 2022 r. wzrosły średnio o 8,2 proc. w porównaniu z grudniem 2021 r., a w ujęciu rocznym od kwietnia 2021 r., z roczną inflacją na poziomie co najmniej 5,0 proc. odnotowywaną w każdym miesiącu od października 2021 r. Najbardziej znaczące wzrosty w ciągu roku odnotowano w mieszkalnictwie, wodzie, elektryczności, gazie i innych paliwach, które wzrosły o 25,9 proc. procent, a żywność i napoje bezalkoholowe, które wzrosły o 11,7 procent.

Szefowa działu akcyzy i podatków w Taxback.com Marian Ryan powiedziała natomiast, że wzrosty cen będą obserwowane również w tym roku, a wynikać to będzie z zachowania całej światowej gospodarki.

Marian Ryan stwierdza:

– W przygotowaniu jest szereg zmian podatkowych, które jeszcze bardziej podniosą ceny dla konsumentów w nadchodzących miesiącach. Pod koniec lutego 2023 r. nastąpi podwyżka podatku VAT doliczanego do rachunków za gaz i prąd – a co za tym idzie, ludzie zapłacą wyższe rachunki za energię. Od 1 marca wzrosną również koszty tankowania, ponieważ 28 lutego wygasną obecne obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy. Rząd ma jeszcze czas na przedłużenie tych obniżek – powinien to zrobić teraz, aby złagodzić problemy, jakie wiele osób może mieć w związku z nadchodzącymi podwyżkami cen.

Bogdan Feręc

Źr: The Mirror

Photo by Andres Siimon on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version