Jest tylko drożej, a kolejne podwyżki są już w drodze

Najnowsze dane Central Statistics Office pokazują, że największy wpływ na kryzys kosztów utrzymania mają ceny najmu mieszkań, elektryczność oraz paliwa, ale i w zakresie cen żywności sytuacja nie jest ciekawa.

Z raportu CSO wynika, iż od grudnia 2021 roku najbardziej w sklepach zdrożało mleko, masło, jaja, cukier i chleb, a jeden litr pełnotłustego mleka zdrożał od tego czasu o 57 centów. Funt masła jest droższy o 71 centów, a za 800 gramów chleba trzeba zapłacić o 26 euro centów więcej.

Koszt zakupu energii elektrycznej podniósł się o 63%, gazu o 86,5%, a tańsza była jedynie edukacja, bo w tym przypadku ceny obniżyły się o 7,1%, na co wpłynęły głównie działania rządu w zakresie obniżek stawek czesnego w szkołach wyższych.

Pomiędzy grudniem 2021 roku a grudniem 2022 roku ceny towarów konsumpcyjnych i usług wzrosły o 8,2%. Od kwietnia do października 2021 roku ceny rosły najszybciej, bo w tempie 5% każdego miesiąca, by następnie wyhamować wzrosty, które zamykały się kwotami rzędu do 3%.

Statystyk z departamentu cen w CSO Anthony Dawson powiedział:

– Z ostatniej publikacji wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI wynika, że ​​ceny towarów i usług konsumpcyjnych do grudnia 2022 r. wzrosły średnio o 8,2 proc. w porównaniu z grudniem 2021 r., a w ujęciu rocznym od kwietnia 2021 r., z roczną inflacją na poziomie co najmniej 5,0 proc. odnotowywaną w każdym miesiącu od października 2021 r. Najbardziej znaczące wzrosty w ciągu roku odnotowano w mieszkalnictwie, wodzie, elektryczności, gazie i innych paliwach, które wzrosły o 25,9 proc. procent, a żywność i napoje bezalkoholowe, które wzrosły o 11,7 procent.

Szefowa działu akcyzy i podatków w Taxback.com Marian Ryan powiedziała natomiast, że wzrosty cen będą obserwowane również w tym roku, a wynikać to będzie z zachowania całej światowej gospodarki.

Marian Ryan stwierdza:

– W przygotowaniu jest szereg zmian podatkowych, które jeszcze bardziej podniosą ceny dla konsumentów w nadchodzących miesiącach. Pod koniec lutego 2023 r. nastąpi podwyżka podatku VAT doliczanego do rachunków za gaz i prąd – a co za tym idzie, ludzie zapłacą wyższe rachunki za energię. Od 1 marca wzrosną również koszty tankowania, ponieważ 28 lutego wygasną obecne obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy. Rząd ma jeszcze czas na przedłużenie tych obniżek – powinien to zrobić teraz, aby złagodzić problemy, jakie wiele osób może mieć w związku z nadchodzącymi podwyżkami cen.

Bogdan Feręc

Źr: The Mirror

Photo by Andres Siimon on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowe stopy procentow
Wielu właścicieli