Jest potwierdzenie wysokiej pozycji

Niedawny sondaż jednej z pracowni mówił, że Sinn Féin znajduje się na pozycji lidera, a teraz, mamy poniekąd potwierdzenie, iż ugrupowanie McDonald pnie się w górę.

Pracowania badania opinii społecznej RedC, przeprowadziła ankietę na zlecenie gazety Business Post, a z tej wynika, że Niewiele ugrupowań może pochwalić się przewagą nad Sinn Féin. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajmuje Fine Gael z 33% osób, które deklarują poparcie dla tego ugrupowania, więc lider i jednocześnie wicepremier Leo Varadkar, ma powody do zadowolenia. W tym przypadku ugrupowanie straciło jednak zwolenników, których w poprzednim badaniu było o 4% więcej.

Pozycja druga przypadła Sinn Féin z 30% głosów wspierających, natomiast szefowa Mary Lou McDonald, jest jedną z liderek partyjnych, cieszących się największym zaufaniem wśród wyborców i wyprzedza Micheála Martina. Co w przypadku tej partii ważne, to najwyższy wynik Sinn Féin, jaki odnotowano od 2003 roku, czyli od chwili, kiedy RedC zaczęło zbierać takie dane w Irlandii. Wzrost o 3 punkty procentowe od ostatniego badania wskazuje również, że Sinn Féin, jest na fali wznoszącej i w kolejnych wyborach, będzie dużym zagrożeniem dla Fine Gael.

Poprawiły się noty Fianna Fáil, ale jej przywódca, premier Micheál Martin, nie może jednak spać spokojnie, bo jego partia zyskała 1% głosów i ma obecnie 12% popierających.

Najmniejszy z koalicjantów Green Party Eamona Ryana traci jeden punkt procentowy i w całej Irlandii, znalazło się zaledwie 5% wyborców, którzy chcieliby oddać głos na Zielonych.

Tuż za ugrupowaniem Ryana mamy Socjaldemokratów, którzy zaczynają walkę o przejęcie części elektoratu Zielonych i co ciekawe, ich taktyka, zaczyna się sprawdzać. SocDem zyskało od ostatniego badania 1% i zawładnęło sercami 4 proc. osób uprawnionych do głosowania.

Posłowie niezależni mogą liczyć ogółem na 8 proc. poparcie, a partia Pracy Alana Kelly swój elektorat rekrutuje z 3% społeczeństwa, podobnie jak Solidarity-PBP. Aontú ma 2%, a jest ugrupowaniem, które nie zasiada w parlamencie więc skok wyniku od zera do 2 proc., z całą pewnością może być uważany za sukces.

Ankieta przeprowadzona została metodą online, a udział w niej wzięło 1000 pełnoletnich osób i trwała od czwartku 19 listopada do środy 25 listopada. Margines błędu wynosi 3%.

Bogdan Feręc

Źr: Busieness Post/RedC

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian