Jest porozumienie w sprawie wołowiny

Wczoraj wieczorem przedstawiciele przemysłu mięsnego i związków rolniczych, uzgodnili porozumienie w sprawie cen wołowiny oraz innych zmian w dostawach tego mięsa do przetwórni.

Teraz tekst porozumienia powinien zostać przyjęty przez samych protestujących, co pozwoli na realizację ustaleń, a związki reprezentujące rolników, rekomendują, przyjecie umowy. Przyjęta umowa nakłada też obowiązek działań na Ministerstwo Rolnictwa, które interweniować ma zawsze, kiedy pojawiać się będą problemy, a jednocześnie chronić ma sektor wołowy, przed wpływem czynników zewnętrznych.

Jak wiemy z oświadczenia reprezentantów strony zakładów mięsnych, nie została ustalona konkretna kwota podwyżki cen skupu, a dzieje się tak, za sprawą ustawy o konkurencji. Tym samym każdy producent wołowiny otrzyma propozycję cenową, a i będzie mógł negocjować ją z odbiorcą.

Udział w procesie negocjacyjnym będzie miało też Ministerstwo Rolnictwa, gdyż i ono wesprze rolników, przekazując na sektor wołowy dodatkowe 24 mln €, a pieniądze te trafią wkrótce do kieszeni producentów wołowiny.

Do protestujących wysłano też apel, w którym żąda się natychmiastowego zdjęcia blokady z zakładów produkcyjnych, co jest jednym z pierwszych punktów umowy i podstawą do wprowadzenia całego planu wsparcia dla producentów wołowiny.

Aktualizacja:

Dotarła do nas informacja, iż protestujący rolnicy stwierdzili, że nie ma końca sporu, ponieważ oni, „na nic się nie zgodzili”, informuje Irish Examiner. Rolnicy mają twierdzić, iż protest zostanie zakończony, kiedy wzrosną ceny skupu żywca wołowego.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture

Polska-IE
Całkowity zakaz uż
Kancelarie adwokacki
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish