Jedzenie jest teraz najdroższe od 2013 roku

Badanie opublikowane przez grupę analityczną Kantar pokazało, że ceny artykułów spożywczych są obecnie najwyższe od października 2013 roku, natomiast tegoroczna inflacja w tym zakresie sięgnęła już 3,7%.

W ostatnich 12 tygodniach do 20 marca inflacja artykułów spożywczych wyniosła 2,4%, co oznacza, że ponownie w sklepach wydajemy więcej, a na wzrost cen wpływają przede wszystkim rosnące koszty energii. Zdrożało samo wytworzenie żywności, ale także transport, za co płacą klienci, którzy z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień, w sklepach muszą wydawać więcej. Co podkreśla się w opracowaniu, w analogicznym okresie roku ubiegłego, ceny żywności w Irlandii podniosły się o zaledwie 0,9%.

Pod lupę w czasie oceny brano ponad 30 000 artykułów spożywczych, ale uznano też, że wciąż jest możliwość „oszukania” inflacji, o ile wybierze się tzw. zamienniki, czyli takie same artykuły, ale sprzedawane np. pod markami własnymi sklepów. Niestety i to wkrótce może być znacznie utrudnione, bo ze względu na sytuację międzynarodową, zmniejszył się ogólny asortyment proponowany do sprzedaży, więc ilość ofert jest coraz niższa. Handlowcy mówią, że to przez ceny i decydują o okresowym wstrzymaniu zamówień na niektóre artykuły spożywcze, gdyż obawiają się, że za sprawą wysokich cen hurtowych, nie znajdą one nabywców detalicznych.

O 5,7% obniżyła się również ilość produktów sprzedawanych w cenach promocyjnych, a łańcuchy dostaw, nadal wywierają presję na sprzedawców, którzy zmuszeni są do składania zamówień znacznie wcześniej, aby mieć pewność odpowiedniego zatowarowania sklepów.

W omawianych 12 tygodniach najbardziej zdrożały chleb, masło i papier toaletowy, a największe problemy w dostawach występują u importerów mąki. Rośnie też szybko jej cena, co spowodowane jest wojną na Ukrainie, czyli jednego z największych dostawców zbóż na Europejki rynek.

Analitycy Kantar nie spodziewają się, aby sytuacja uspokoiła się w najbliższych miesiącach, a zmniejszenie presji finansowej odczuwać będziemy prawdopodobnie dopiero w roku przyszłym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Kantar

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Młodzi nie chcą Va
Dunnes Stores może
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська