Jednostka Antykorupcyjna zacznie pracę od przyszłego miesiąca

Kiedy szefostwo nad Gardą objął komisarz Drew Harris, zapowiedział, że zajmie się sprawami, które wpływają na ogólną ocenę tej służby, więc również problemami wewnętrznymi.

Tych jest wiele, a irlandzką policję toczy też choroba korupcji, więc jednym z zadań do wykonania, jakie postawił przed sobą komisarz Harris, było utworzenie Wewnętrznej Jednostki Antykorupcyjnej An Garda Síochána. Tak się stanie już w przyszłym miesiącu i Garda Anti-Corruption Unit zacznie działać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a ma się czym zajmować, ponieważ w ostatnim czasie, aż 60 funkcjonariuszy podejrzewa się lub oskarżono o przestępstwa związane z działaniami korupcyjnymi.

Jednostka przejmie dochodzenia, które są w toku, a zajmuje się nimi wydzielony z oddział z jednostki dochodzeniowej.

Garda Anti-Corruption Unit skoncentruje się na zbieraniu informacji o domniemanych przestępstwach korupcyjnych, dotyczących członków policji, prowadzić będzie własne dochodzenia, a następnie przekazywać te informacje Garda Síochána Ombudsman Commission (GSoc) i władzom Gardy.

W Jednostce Antykorupcyjnej pracować będzie 30 funkcjonariuszy, a ci, wytypowani zostali z jednostek w całym kraju i wcześniej mieli już oświadczenie w zbieraniu materiałów dowodowych, a i odznaczają się nienagannym przebiegiem służby.

Komisarz Drew Harris wyraził nadzieję, kiedy informował o utworzeniu Wewnętrznej Jednostki Antykorupcyjnej, że już samo utworzenie oddziału, będzie elementem odstraszającym i ilość funkcjonariuszy podejrzanych o korupcję, wyraźnie się zmniejszy.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: Pół mi
Piąty poziom nie po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian