Jedna z czterech irlandzkich firm może upaść

Z najnowszego badania Banku Centralnego Irlandii wynika, że ¼ irlandzkich małych i średnich firm, ma coraz mniejsze szanse na przetrwanie, o ile blokady i pandemia potrwają jeszcze przez kilkanaście miesięcy.

W miarę przedłużania się całej sytuacji z pandemią – niezależnie od jej meandrowania, wzrasta ryzyko upadków firm, głównie tych najsłabszych, zatrudniających do 250 pracowników. Już teraz ponad 70% małych i średnich przedsiębiorców zgłasza, że doświadczyło złego wpływu pandemii na ich przedsiębiorstwa, w tym zanotowały znaczny lub średni spadek obrotów, co miało miejsce w 2020 roku.

Najsilniej odczuły pandemiczny wpływ koronawirusa firmy z branży hotelarskiej oraz restauracyjnej, a najmniej handel hurtowy i usługi dla biznesu, co potwierdza też Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych.

Żeby poradzić sobie z pandemią, firmy ratują się zmniejszaniem wydatków i tak stało się w przypadku 40% firm, a to, nie uchroniło 30% przedsiębiorstw przed stratami. Co ciekawe, kolejne 30% firm po obniżeniu wydatków, zyskało na tym zabiegu i chociaż nie zwiększyły swoich dochodów, to wyrównały w ten sposób bilans strat.

Prezes Banku Centralnego Gabriel Makhlouf powiedział:

– Liczby sugerują, że chociaż firmom rzeczywiście udało się dostosować do realiów pandemii, to dostosowanie z wielu powodów nie wystarczyło, aby uniknąć strat. Chociaż decyzje polityczne prowadziły dotychczas do uniknięcia powszechnej niewypłacalności, niefortunną rzeczywistością jest to, że skutki pandemii na bilanse MŚP w połączeniu ze zmianami strukturalnymi, które zostały przez nią stworzone lub zaostrzyły, oznaczają, że działalność niektórych MŚP będzie nieopłacalna.

Wg prezesa Banku Centralnego, likwidacja firm zacznie być widoczna, kiedy rząd zaprzestanie wspierania przedsiębiorców, a ci, nie będą mogli już korzystać z programów pomocowych, które stopniowo będą wygaszane. Dlatego ważne jest, podkreślił Makhlouf, aby pomoc państwa trwała najdłużej, jak jest to możliwe, a i dotyczyła sektorów, które najbardziej odczuwają wpływ pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
W Irlandii odnotowan
Właściciele pubów
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian