Jedna paczka papierosów 20 €

Walka z palaczami papierosów trwa, a i przybierać ma ostrzejszą formę, jeżeli spełnione zostaną żądania Irish Heart Foundation. 

Wg Fundacji papierosy w kraju są przyczyną wielu chorób, a rząd powinien zrobić więcej, aby odzwyczaić społeczeństwo od ich palenia. Najlepszym na to sposobem ma być cena, więc wysunięto postulat, aby w każdym kolejnym budżecie, nakładać na wyroby tytoniowe wyższą akcyzę, aż w 2025 roku, jednak paczka zawierająca 20 sztuk papierosów kosztować będzie 20 € lub więcej.

Problemy wg IHF zaczynają się już w wieku młodzieńczym, bo w kraju jest obecnie około 800.000 palaczy, z czego prawie 20% to osoby poniżej 24 roku życia, co w ujęciu ogólnym, stanowi dosyć duży odsetek palącego społeczeństwa. Fundacja dodaje, że ilość osób palących papierosy stale się zmniejsza i w ostatnich czterech latach ok. 80.000 rozstało się z nałogiem. Niestety IHF nie podaje, czy palacze tytoniu zmienili upodobania i „przeszli” na e-papierosy, czy całkowicie rzucili palenie.

W oświadczeniu Irish Heart Foundation znalazła się informacja, że podniesienie ceny jednostkowej paczki papierosów, pomoże osiągnąć założony cel i do 2025 roku, już tylko niecałe 5% irlandzkiej populacji, raczyć się będzie dymkiem z papierosa.

Jeżeli rząd skorzysta z tej propozycji, to okaże się, że każdego kolejnego roku papierosy drożeć będą o około 1,7 € i za pięć lat osiągną cenę minimalną 20 € za paczkę. Dotychczas standardową podwyżką akcyzy na papierosy była ta w kwocie 50 centów, jednak kolejnym poplecznikiem gabinetu w kwestii podnoszenia cen papierosów, może być samo społeczeństwo.

Otóż w badaniach, które przeprowadziła pracownia Amarách Research, 71% respondentów odpowiedziało, iż chce zwiększenia ceny paczki papierosów o 5 €, a nadwyżkę należy przeznaczyć na finansowanie leczenia chorób nowotworowych.

IHF posługuje się też danymi z Australii, gdzie od 2012 roku, papierosy zdrożały o 71 proc., a ilość palaczy spadła o ponad 50%.

Bogdan Feręc

Źr: IHF/ Amarách Research

Podziel się:

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn