Jeden z pięciu lub siedmiu – może uderzyć w Irlandię

National Oceanic and Atmospheric Administration w USA poinformowała, że do wybrzeży Stanów Zjednoczonych zbliża się aż pięć cyklonów, a ostatni raz taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 1971 roku.

Cyklony są bardzo aktywne i wciąż się rozbudowują, a jeden z nich, wkrótce uderzy w południowy brzeg USA. To jednak zagraża również Irlandii, bo częściowo rozbite o ląd cyklony i huragany z Zatoki Meksykańskiej, bardzo często formują się ponownie nad wodami Atlantyku i kierują w nasze rejony.

Tak może stać się z jednym, a nawet dwoma i chodzi o cyklon Paulette oraz Teddy, które nadany mają ruch skręcający na północny wschód. Jeżeli tak się stanie, to za kilka dni, nasz narodowy instytut meteorologiczny, czyli Met Éireann, może zacząć mówić o zagrożeniu huraganem.

Obecnie chronieni jesteśmy jeszcze przez silny front ze wschodu, który odpycha układy niskiego ciśnienia od wyspy, ale kieruje je na ciepłe wody Środkowego Atlantyku, co może doprowadzić do ich rozbudowania, więc utworzenia cyklonów i huraganów. Przy niekorzystnym układzie barycznym, może dojść do sytuacji, że jeden, a nawet dwa ośrodki znad Zatoki Meksykańskiej, przewędrują przez Ocean Atlantycki i dotrą do Zielonej Wyspy.

Meteorolodzy z Irlandii, wciąż obserwują ze swoimi kolegami z USA, tę niezwykłą sytuację, a i śledzą trasy wszystkich pięciu cyklonów.

Niestety mamy też zalążki huraganów na Północnym Atlantyku i na Morzu Grenlandzkim, a dwa fronty niskiego ciśnienia, obrały sobie trasę między Grenlandią a Islandią, gdzie w przesmyku pomiędzy nimi, potrafią nabrać siły i skierować się do Irlandii, pchane prądami strumieniowymi.

Można więc powiedzieć, że oprócz zagrożenia, jakie czyha na nas ze strony Borisa Johnsona, Micheála Martina oraz jego ekipy, a także cyklonów z USA, podwyższony stan gotowości powinniśmy mieć w zakresie warunków pogodowych, tworzących się nad wodami Północnego Atlantyku.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: NOAA/Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Polak oskarżony o z
W najbliższy ponied