Jechać, czy nie jechać? Oto jest pytanie

Problem z zagranicznymi podróżami jest duży, a to za sprawą rozdźwięku, jaki panuje w Irlandii, bo z jednej strony zniechęca się nas do podróży, a z drugiej…

Rząd wystosował apel do społeczeństwa, aby powstrzymało się od zagranicznych wakacji w tym roku, co pomoże w ograniczeniu potencjalnego nawrotu epidemii koronawirusa na wyspie. Zastępca sekretarza generalnego w Departamencie Taoiseacha Liz Canavan powiedziała, iż nie można obecnie jeszcze żyć w przeświadczeniu, że koronawirus został pokonany, więc ważne jest, aby przestrzegać wszystkich wytycznych dotyczących zdrowia i zakażeń, ale i unikać niepotrzebnych podróży.

Sekretarz Canavan podzieliła się też wynikami pewnego badania, a z tego wynika, że już tylko 60% osób mieszkających na Zielonej Wyspie, stosuje się do wytycznych, jakie obowiązują w związku z koronawirusem, natomiast jeszcze w kwietniu ponad 80% respondentów potwierdziło takie postępowanie.

Zastępca sekretarza generalnego Liz Canavan:

– To naprawdę ważne, że mamy świadomość, że Covid-19 wciąż jest z nami i nie zniknął. Jeśli nie będziemy dalej moderować naszego zachowania, wirus może zacząć ponownie krążyć. Wszystko to mówi nam, że po prostu nie możemy popadać w samozadowolenie, bo samozadowolenie jest teraz naszym największym wrogiem.

Liz Canavan dodała do swojej wypowiedzi, iż obecnie bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiej higieny, przede wszystkim rąk i oddechowej, utrzymywanie dystansu społecznego oraz nakładanie masek wszędzie tam, gdzie jest to obowiązkowe. Sekretarz Canavan zasygnalizowała, że wkrótce może być wprowadzony nakaz noszenia osłon twarzy w sklepach. W dalszym ciągu konferencji prasowej usłyszeliśmy, iż w kraju zaczął wytwarzać się niepokojący trend, a to oznacza, że duża ilość osób planuje wyjechać na zagraniczne wakacje.

Zastępca sekretarza generalnego Liz Canavan:

– W ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwowaliśmy kilka nowych epidemii w innych krajach, i jak łatwo wirus ten ponownie zaczyna się aktywować. Kraje, w których odnotowano małą liczbę przypadków, otwierają się… Kraje, które złagodziły ograniczenia i uważały, że przeszły najgorsze, musiały ponownie zablokować miasta lub obszary, co dzieje się w Europie i na całym świecie. W ubiegłym tygodniu 43% nowych przypadków zgłoszonych w Irlandii dotyczyło ludzi młodych, a podobne trendy pojawiły się w innych krajach. Widzieliśmy również większą liczbę przypadków związanych z podróżami… Tylko w tym tygodniu odnotowaliśmy co najmniej sześć przypadków Covid-19 związanych z podróżami międzynarodowymi. Nie ma więc pewności co do bezpieczeństwa podróży zagranicznych.

Opinia rządu to jedna strona koronawirusowego medalu, bo są też opinie sław medycyny i w tej właśnie sprawie, czyli podróży zagranicznych wypowiedział się profesor dr Jack Lambert ze szpitala Mater w Dublinie. Profesor uważa, że wszystkie osoby, które zdecydują się na wyjazd poza granice kraju, mogą być bezpieczne, o ile zastosują się do wszystkich zaleceń władz krajowych oraz medycznych, a i podejmą daleko idące środki bezpieczeństwa zdrowotnego. Doktor Lambert zaleca więc podczas podróży i w czasie trwania urlopu, aby nosić osłony twarzy, często myć ręce, a także utrzymywać dystans społeczny, co powinno być wystarczające, by czuć się bezpiecznie.

Dr Lambert przyznał jednak, że nie można mówić w przypadku żadnego kraju europejskiego, więc również w przypadku Irlandii, że wirus SARS-CoV-2 został pokonany i dotarliśmy do punktu końcowego. Taki punkt istnieje w gospodarce i przypadku życia w zamknięciu, ale nie w przypadku koronawirusa.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Newstalk/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish