Japonia: nie wszędzie łatwo dostać się do dentysty

Badanie, którego wyniki opublikowano w czerwcu br., wskazuje na nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej mieszkańców różnych regionów Japonii. W zależności od części kraju, poziomu dochodów oraz wykształcenia opiekę zdrowotną można uznać za prawo lub za luksus.

Chociaż Kraj Kwitnącej Wiśni jest od kilkudziesięciu lat zaliczany do państw wysoko rozwiniętych i pracuje tam wielu lekarzy dentystów, wciąż istnieją nierówności społeczno-ekonomiczne, z powodu których pewien odsetek ludności rezygnuje z leczenia stomatologicznego.

Poprawa dostępu do dentysty w II połowie XX wieku

– W latach 60. społeczeństwo japońskie zmagało się z niedoborami stomatologów, dlatego rząd przyjął politykę zwiększania liczby dentystów w kraju. W rezultacie Japonia jest obecnie w czołówce państw o najwyższych liczbie stomatologów na świecie, zajmując ósme miejsce wśród krajów członkowskich OECD – powiedział w wywiadzie dla „Dental Tribune International” pierwszy autor artykułu, dr Kento Taira z Wydziału Badań nad Usługami Zdrowotnymi na Uniwersytecie Tsukuba.

– Rządowe badania z ostatnich lat wykazały jednak, że w Japonii pojawiły się nierówności w zakresie dostępu do opieki stomatologicznej, a jako ich możliwe przyczyny wymieniono czynniki społeczno-ekonomiczne. Mimo to niewiele jest badań dotyczących wykorzystania opieki stomatologicznej na poziomie ogólnokrajowym – kontynuował dr Taira.

Jak jest z dostępem do dentysty jest w XXI wieku?

Zdaniem dr. Kento Tairy, częstość występowania próchnicy w kraju wciąż spada, jednak starzenie się społeczeństwa i większa liczba zachowanych zębów u seniorów skutkują wzrostem zachorowalności na choroby periodontologiczne i zmiany priorytetów opieki dentystycznej w Japonii. W związku z tym ważne stało się zapewnienie opieki stomatologicznej rosnącej grupie osób starszych oraz zachowanie prawidłowych funkcji jamy ustnej u osób hospitalizowanych.

Aby zbadać dostęp do stomatologa i ocenić, jakiego leczenia poszukują Japończycy, naukowcy ocenili 216 mln informacji z wizyt, do których doszło pomiędzy kwietniem 2017 a marcem 2018 roku. Dane te obejmowały takie wskaźniki jak wizyty w gabinecie, korzystanie z informacji czy poszukiwanie przez pacjentów określonych zabiegów (np. wypełnienia i uzupełnienia protetyczne). Informacje te zostały przeanalizowane z podziałem na 47 regionów (prefektur) Japonii. Naukowcy starali się ustalić, czy wpływ na uzyskane wyniki miały czynniki społeczno-ekonomiczne, wśród nich dochód i poziom wykształcenia.

Jest gorzej niż zakładali badacze

– Nasze badanie wykazało, że w Japonii istnieją duże nierówności regionalne w korzystaniu z opieki dentystycznej np. w zakresie periodontologii oraz informacji o dostępie do leczenia – zauważył dr Taira. Jak skomentował w rozmowie z „Dental Tribune International”, sam był zaskoczony wynikami badań, ponieważ w Japonii działa wiele instytucji stomatologicznych, a opiekę dentystyczną zapewnia duża liczba specjalistów.

– Jednak nierówności te były mniej widoczne na poziomie regionów w przypadku pilnych zabiegów stomatologicznych, takich jak ekstrakcja zębów czy ekstyrpacja miazgi oraz odbudowy protetyczne (np. mosty dentystyczne) – zauważył Kento Taira.

Japońscy naukowcy odkryli, że dochód i poziom wykształcenia miały bezpośrednią korelację z poszukiwaniem leczenia stomatologicznego. Mianowicie osoby, które mieszkały na obszarach o niższych dochodach i miały niższy poziom wykształcenia, rzadziej szukały opieki stomatologicznej, takiej jak np. leczenie chorób przyzębia czy usuwanie kamienia nazębnego.

Naukowcy zauważyli też, że w rejonach uboższych i o niższym poziomie wykształcenia ludności (np. wyspy Hokkaido czy Kiusiu), u większego odsetka pacjentów choroby jamy ustnej osiągały zaawansowaną fazę jeszcze przed wizytą u dentysty. W rezultacie tacy pacjenci częściej wymagali przywrócenia prawidłowej okluzji, częściej też tracili zęby.

Czy badania będą miały wpływ na przyszłość japońskiej stomatologii?

– Wyniki naszego badania dostarczają niezbędnych i fundamentalnych informacji, które należy uwzględnić, by dostosować system opieki stomatologicznej do przyszłych potrzeb społecznych. Wierzymy, że będą one miały istotny wpływ na decydentów politycznych w zakresie zmniejszania nierówności regionalnych i społeczno-ekonomicznych w celu zmiany i budowy odpowiedniego systemu opieki dentystycznej dla japońskiego społeczeństwa w przyszłości –podsumował dr Taira.

Artykuł pt. „Regionalne nierówności w korzystaniu z opieki stomatologicznej w Japonii: badanie z wykorzystaniem krajowej bazy danych roszczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego” (Regional Inequality in Dental Care Utilization in Japan: An Ecological Study Using the National Database of Health Insurance Claims) został opublikowany w czerwcu br. w „Lancet Regional Health”.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dziennikarska uczciw
Whiskey whisky nie r