Jakie ograniczenia powinny być zniesione najwcześniej? Odpowiedź zawierają badania dwóch uniwersytetów

Dublin City University i NUI Galway przeprowadziły badania, a w tych pytano m.in., które z ograniczeń są dla mieszkańców Irlandii najbardziej uciążliwe, i które powinny być zniesione najszybciej?

Z analizy odpowiedzi wynika, że największym problemem jest zakaz oddalania się od miejsca zamieszkania na odległość większą niż 2 kilometry i ten rygor powinien być zniesiony, jako pierwszy, uważa 50% respondentów. 37% uznało, że zniesiony powinien być też zakaz spotkań grupowych, 33% badanych chce wrócić do pracy, a 32% jest zdania, że szkoły powinny zostać ponownie otwarte.  

32% respondentów odpowiedziało, iż z powodu pandemii zmuszeni byli przełożyć wizytę lekarską. Z tej grupy 55% stwierdziło, że powodem był brak lekarza, 39% nie chciało wywierać dodatkowej presji na personel medycznych, a 26% obawiało się zakażenia wirusem Covid-19.

Wśród osób ankietowanych 41% powiedziało, iż w okresie blokady kraju przeszło rutynowe badania u lekarza rodzinnego, a 48% odwołało lub przełożyło wizytę na czas po pandemii. 14% osób biorących udział w badaniach przyznało, iż odwołali badania lekarskie w szpitalach, natomiast 6% mieszkańców Irlandii spotkało się z odroczeniem operacji przez personel szpitali.

Dane pochodzą z badania „Corona Citizens ‚Science Study”, które prowadzone było okresowo do 22 kwietnia tego roku, a zbieraniem informacji i opracowaniem danych zajmowali się naukowcy z Dublin City University i NUI Galway oraz Insight Center for Data Analytics w Galway. Badanie przeprowadzono w formule anonimowej ankiety online, a udział w nim wzięło 35 000 osób.

Bogdan Feręc

Źr: DCU/NUIG/ICDAG

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzka gastronomi
Prof. Mirosław Maty
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish