Jaki rodzaj treningu ciała jest dla nas dobry?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele mylących i kontrowersyjnych informacji na temat dobierania odpowiedniego treningu ciała.
Siłownie mają w ofercie ogromną liczbę i różnorodność zajęć, stylów i metod treningu ciała.
Pytanie brzmi; czy one wszystkie są dla nas bezpieczne i zdrowe?

Przez wiele lat pracując jako trener osobisty i instruktor fitness na siłowniach, uczestnicząc w różnych nowoczesnych konwencjach fitness, warsztatach i szkoleniach, kwestionowałam niektóre z tych metod. Czy każdy trening ciała jest dla nas dobry? Czy mogą być jakieś szkodliwe metody treningowe? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sposób treningu ciała?

Odpowiedzi, które zebrałam przez lata uprawiania fitnessu, przyniosły prosty wniosek. Sport może być dla ciebie szkodliwy, jeśli nie równoważysz programu ćwiczeń, nie podążasz za potrzebami swojego ciała i nie postępujesz powoli i skutecznie ze stawianymi kolejnymi wyzwaniami.

W świecie fitness zauważalnych jest wiele kontuzji sportowych. Dlaczego one występują?

Zawsze mówiono nam, że sport to zdrowie, więc dlaczego tak wielu sportowców jest ciągle kontuzjowanych? Sport lub aktywność fizyczna mogą być niebezpieczne, jeśli nie będziesz ostrożny w doborze prawidłowego rodzaju planu treningowego.

W swojej pracy trenuje wielu aktywnych sportowo klientów. Zauważyłam ogromną liczbę małych i dużych obrażeń, i kontuzji, których doświadczyli.

W dzisiejszych czasach siedzimy zwykle przez większość czasu w ciągu dnia, a następnie po skończonej pracy, od razu idziemy pograć w piłkę nożną, tenisa, pobiegać, pochodzić po bardziej wymagającym terenie, ćwiczymy z ciężarami na siłowni lub bierzemy udział w różnych grupowych zajęciach fitness itp. Jeśli pozostaniesz na tej ścieżce ,,fitness”, nie zwracając uwagi na jakość wykonywania ćwiczeń, obrażenia i kontuzje mogą pojawić się bardzo łatwo, gdyż twoje ciało nagle przeskakuje z siedzącego trybu życia do trybu bardzo aktywnego.

Skaczesz z jednego w drugie, nie będąc w pełni świadomym potrzeb twojego ciała i tego, jak funkcjonuje twoje ciało w zdrowym i zrównoważonym stanie.

Na szczęście w tym nowoczesnym świecie pojawił się termin treningu funkcjonalnego.

Co to jest trening funkcjonalny?

,, Trening funkcjonalny ma swoje źródło w rehabilitacji. Fizjoterapeuci i kręgarze często wykorzystują to podejście do przekwalifikowania pacjentów z zaburzeniami ruchowymi. Interwencje mają na celu włączenie praktyki związanej z zadaniem i kontekstem w obszary istotne dla każdego pacjenta, z ogólnym celem niezależności funkcjonalnej. [1] Na przykład ćwiczenia, które naśladują to, co pacjenci wykonywali w domu lub pracy, mogą zostać włączone do leczenia, aby pomóc im wrócić do życia lub pracy po urazie, lub operacji. Zatem jeśli praca pacjenta wymagałaby wielokrotnie ciężkiego podnoszenia, rehabilitacja byłaby ukierunkowana na ciężkie podnoszenie, gdyby pacjent był rodzicem małych dzieci, byłby ukierunkowany na umiarkowane podnoszenie i wytrzymałość, a gdyby pacjent był maratończykiem, trening byłby ukierunkowany na odbudowę wytrzymałości. Jednak zabiegi są opracowywane po dokładnym rozważeniu stanu pacjenta, tego, co on lub ona chciałaby osiągnąć, i upewnieniu się, że cele leczenia są realistyczne i możliwe do osiągnięcia.

Trening funkcjonalny próbuje przystosować lub rozwinąć ćwiczenia, które pozwalają osobom łatwiej wykonywać codzienne czynności bez urazów. [2]

W kontekście kulturystyki trening funkcjonalny obejmuje głównie ćwiczenia siłowe ukierunkowane na mięśnie rdzenia brzucha i dolnej części pleców. Fabio Martella, napisał, że większość sal fitness ma różnorodne urządzenia do treningu siłowego, które izolują określone mięśnie. W rezultacie ruchy niekoniecznie mają związek z ruchami, które ludzie wykonują podczas swoich regularnych czynności lub sportu.

W rehabilitacji trening niekoniecznie musi obejmować czynności związane z obciążeniem, ale może być ukierunkowany na dowolne zadanie lub kombinację zadań, z którymi pacjent ma trudności. Na przykład trening równowagi jest często włączany do planu leczenia pacjenta, jeśli został upośledzony po urazie lub chorobie. „

Trening funkcjonalny w życiu na co dzień to również:

,,System ćwiczeń wymuszających propriocepcję i równowagę, wykonywanych kończynami na ziemi, bez udziału maszyn, dzięki czemu siła jest wytwarzana w niestabilnych warunkach i wymaga kontroli masy we wszystkich płaszczyznach. „Michael Boyle

„Kształtowanie podstawowych wzorców ruchowych, które leżą u podstaw ruchliwości człowieka i są niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju motorycznego człowieka.” Gray Cook

„Wszystkie funkcjonalne wzory ruchów ludzkiego ciała, w tym nagłe hamowanie, stabilizacja, działania przyspieszające występujące w łańcuchach kinetycznych i we wszystkich płaszczyznach ruchu.” Craig & Burton

Używając prostszych słów do opisania funkcjonalnego systemu treningowego jako zdrowego narzędzia budowania reżimu sprawności, trening ten to praca nad poprawnymi wzorcami ruchowymi i ich poprawie poprzez odpowiednio zaprojektowany plan ćwiczeń.

Ten rodzaj treningu koryguje niewłaściwe wzorce, równo pracując nad siłą ciała, jego mocą, elastycznością, mobilnością, zwinnością i wytrzymałością w zależności od jego, „słabych punktów”.

Trening funkcjonalny może opierać się wyłącznie na ćwiczeniach z masą ciała, ale może również obejmować ciężary, sztangę, kettlebell, piłkę stabilizacyjną, Bosu, taśmę oporowa, trening zawieszenia lub trening z drążkiem do podciągania. Najważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie programu, który nie będzie pracował z jedną grupą mięśni w stosunku niekorzystnym dla drugiej. Trening ten musi zaspokajać twoje indywidualne potrzeby ciała i zawierać odpowiednio zaprojektowane ćwiczenia, które będą działać korekcyjnie na słabe punkty ciała i jednocześnie równoważyć całe ciało oraz je wzmacniać.

Głównym celem tego rodzaju treningu jest zrównoważenie ciała i życie bez kontuzji.

Trening ten polecam wszystkim. Niezależnie od tego, czy jesteś znanym sportowcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, czy fitnessem, zawsze powinieneś uwzględnić ten rodzaj aktywności w programie. Cele mogą rosnąć, ale aby je osiągnąć, bez względu na to, czy jest to jakiś określony cel w zakresie wyników sportowych, czy nie, musisz mieć dobry, zdrowy fundament, aby go urzeczywistnić. Trening funkcjonalny jest kluczem do sukcesu, niezależnie od tego, czy chcesz „po prostu” czuć się zdrowo, czy też chcesz poprawić swoje wyniki sportowe.

Nagrałam dla ciebie bardzo podstawowy przykład programu treningu funkcjonalnego, który spełnia jego standard. W tym treningu wykorzystałam ćwiczenia rozgrzewające przy użyciu masy ciała, które działają na ruchomość stawów, dynamiczną elastyczność ciała, podnosząc jego temperaturę i pomagając zwiększyć przepływ krwi. Dodałam tam ćwiczenia z taśma oporową, które działają na główne grupy mięśni.

Włącz  HD

Polecam zrobić rozgrzewkę i jeden zestaw tego programu na początek.

Za tydzień lub dwa możesz zwiększyć  liczbę wykonywanych rund do 2-3 lub nawet 4 .

Program jest ustawiony czasem pod napięciem. Czas trwania każdego ćwiczenia wynosi 40 sekund. Ilość powtórzeń jest mniej ważna. Ważna jest jakość  ich prawidłowego wykonywania.

Z czasem możesz wydłużyć czas napięcia wykonywanych ćwiczeń do minuty lub więcej. 

Radzę ci abyś później uspokoił ciało, używając statycznych ćwiczeń rozciągających. Jeśli potrzebujesz inspiracji , obejrzyj to video.

Włącz  HD

Zachęcam również do skorzystania z porady profesjonalisty, który pomoże ci w zbudowaniu zdrowego systemu programu ćwiczeń fitness.

Ewa Witek

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish