Jaki podatek za covidowe wsparcie? Revenue poinformuje nas dzisiaj

W ubiegłym roku osoby otrzymujące zasiłki z powodu pandemii, nie płaciły od nich podatków, jednak rząd uznał, że to jednak dochód i należy go opodatkować.

Pracownicy PAYE, już dzisiaj dowiedzą się, ile będą musieli oddać fiskusowi, który udostępni wstępne zobowiązania podatkowe za ubiegły rok. Wcześniej mówiło się, że Revenue, rozsyłać będzie tę informację w formie listów, jednak postanowiono, iż stanie się to w formie elektronicznej i wszystkie informacje znajdują się na stronie Revenue.ie, w zakładce „MyAccount”.

Tam właśnie jest informacja, jaki podatek należy oddać państwu, które z naszych pieniędzy, wspierało nas w czasie pandemicznych blokad.

Opodatkowani zostaną wszyscy, którzy skorzystali z choćby jednej covidowej płatności, więc PUP, TWSS i następnie EWSS oraz innych, które w ramach wsparcia pandemicznego wypłacane były przez Skarb Państwa.

Każdy z otrzymujących w roku ubiegłym płatność z tytułu „lockdownu”, będzie mógł również wybrać formę rozliczenia z Revenue i zadecydować, czy podatek od uzyskanych w ten sposób dochodów, opłaci jednorazowo, czy może zechce rozłożyć go na raty. Co istotne, podatek będzie można spłacać przez cztery lata od 2022 roku, o ile płatnik uzna, że jego sytuacja finansowa jest zła.

Na stronie Revenue.ie, znajdują się odpowiednie formularze, które należy wypełnić i przesłać drogą elektroniczną Urzędowi Skarbowemu. Za pomocą funkcji „Płatności/Spłaty”, w zakładce „Moje Konto”, można też dokonać płatności natychmiastowej.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się kampania informacyjna w tej sprawie, gdzie Revenue szczegółowo wyjaśni, jak postępować z covidową płatnością podatkową.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce „Ważne tematy” na stronie Revenue, czyli tutaj.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Tylko 3% maturzystó
Czy zbliżają się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian