Jaki „level” po 5 marca?

Wątpliwości rozwiewa wicepremier Leo Varadkar, który szeroko omówił kwestie blokady kraju, ale najważniejszą rzeczą, o jakiej powiedział, to poziom ograniczeń po 5 marca.

Leo Varadkar podkreślił, że rząd, kierować się będzie teraz ograniczaniem możliwych źródeł rozprzestrzeniania się wirusa, więc co naturalne, nie obniży zbyt ostro poziomu obostrzeń, jakie obowiązują obecnie. Nieoficjalnie, ale były premier stwierdził, iż nie należy się spodziewać poziomu trzeciego, po 5 marca, więc ograniczeń mniejszej skali, jednak nie dla wszystkich.

Najbardziej prawdopodobne jest obecnie zniesienie ograniczeń poziomu piątego i wprowadzenie zasad, jakie obowiązują w stopniu czwartym, chociaż nie jest do końca pewne, czy i one będą wystarczające.

Leo Varakdar dodał, iż jest wręcz wielce prawdopodobne, że poziom czwarty ograniczeń obowiązywał będzie z dodatkowymi ograniczeniami, ale jakimi, nie chciał podzielić się tą informacją. Wicepremier stwierdził natomiast, że otwarte zostaną niektóre sklepy detaliczne, ale nie można liczyć, aby tak stało się z punktami usługowymi. Nie wykluczył jednak, że część z nich, te najważniejsze, czyli np. salony fryzjerskie, będą mogły działać w pewnej formule.

Minister przedsiębiorczości Leo Varadkar uznał, że stopniowe uruchamianie gospodarki, jest teraz bardzo ważne i to z wielu powodów. Przede wszystkim należy mieć na względzie bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, a następnie, stan ekonomii kraju. Tak samo dziać się będzie ze szkołami, bo będą one otwierane stopniowo, zakończył swoją wypowiedź w Dáil szef Fine Gael, kiedy zwracał się do posłów opozycji.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Prawie połowa zatru
Rządowy plan dotycz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian