Jaki jest Twój znak w astrologii celtyckiej?

Liczne grono ludzi wierzy we wróżby, przepowiednie, karty Tarota i znaki zodiaku, ale niewielu wie, że i Celtowie mają swoją tablicę astrologiczną, która różni się nieco od znanej w całej Europie.

Celtycka astrologia opiera się w głównej mierze na starodawnych wierzeniach, ale też na idei, że czas narodzin ma swoje znaczenie, bo kształtuje naszą osobowość i zapisuje nasz los. Kiedy na świecie tworzyły się wykresy astrologiczne, opierały się o gwiezdne konstelacje, ale tą drogą nie poszli Druidzi, bo ci, swoje wierzenia związali przede wszystkim z drzewami.

Druidzi mieli głęboki związek z drzewami i wierzyli, że są naczyniami o nieskończonej mądrości. Czuli, że cały wszechświat istnieje w formie drzewa, a ich korzenie wyrosły głęboko w grunt, reprezentując przeszłość. Pień jest odzwierciedleniem życia codziennego, reprezentując teraźniejszość, a gałęzie sięgały wysoko w niebo, reprezentując przyszłość i życie pozagrobowe.

Celtic Tree Astrology (Celtyckie Drzewo Astrologiczne), opiera się więc na kalendarzu księżycowym i zawiera 13 znaków astrologicznych, a nie 12, które znamy dzisiaj. Druidzi przypisali drzewo do każdej z 13 faz księżyca w swoim kalendarzu, zgodnie z magicznymi właściwościami drzewa.

Przez lata wierzenia zanikały, popadały w niepamięć i dopiero poeta Robert Graves „odkrył je na nowo” i przywrócił celtycką astrologię w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, publikując o niej książkę oraz zachęcając do ożywienia starego systemu astrologicznego. 

Niektórzy w Irlandii twierdzą, a zgadza się z nimi część świata nauki, że celtycki system astrologiczny, istnieje od roku tysięcznego przed naszą erą. Wielu historyków obala jednak tę tezę i twierdzi, że interpretacja symboli Oghram opiera się w dużej mierze na twórczym myśleniu i wiąże się wyłącznie z symboliką drzew, którą stworzono w Galii, ale 600 lat pne.

Niezależnie od tego, czy wierzymy takim symbolom, przesądom, czy też nie, czasami warto chyba sprawdzić, jaki znak przypisują na celtyckie wierzenia, a w tym pomoże poniższa grafika.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Heritage Ireland

Zdj: Tarot.com

Polska-IE: Udostępnij...
Met Éireann będzie
Po co nam taka Unia?
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish