Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak wybrać tę właściwą?

Rodzaje szczoteczek do zębów

Obecnie w sklepach i aptekach dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek do zębów. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem użytkowania, wszystkie jednak mają ten sam cel- zachowanie zdrowia i pięknego wyglądu naszych zębów. Prześledźmy więc najpopularniejsze rodzaje szczoteczek, by wybrać tę najbardziej właściwą.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne to nowoczesne rozwiązanie, bazujące na wykorzystaniu fal dźwiękowych. Działanie takich szczoteczek polega na emitowaniu przez włosie szczoteczki fal dźwiękowych,które rozbijają gromadzone na powierzchni zębów łańcuchy bakterii. Emitowane fale dźwiękowe mają częstotliwość 20-20 000Hz. Od zwykłych szczoteczek elektrycznych różnią się nie tylko wykorzystaniem drgań przenoszonych na główkę szczoteczki, ale także rodzajem wibracji- w przypadku szczoteczek sonicznych mówimy tu o wibracjach wymiatająco-pulsujących, które są o wiele bezpieczniejsze dla szkliwa naszych zębów. Szczoteczki soniczne mogą być stosowane również przez dzieci.  

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne to urządzenia, które czyszczą zęby za pomocą automatycznych ruchów obrotowo-zwrotnych. Zaletą szczoteczek elektrycznych jest na pewno wygoda  komfort użytkowania, poza tym, taka szczoteczka wyczyści zęby o wiele dokładniej niż szczoteczka manualna. Odpowiada za to ilość ruchów szczoteczki na minutę. W niektórych modelach liczba ruchów w ciągu minuty sięga nawet 7600! Nikt z nas nie jest w stanie pobić tego rekordu przy użyciu szczoteczki manualnej. Używanie szczoteczki elektrycznej jest proste. Nie musimy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów- obracająca się i pulsująca główka szczoteczki sama doczyści wszystkie powierzchnie zębowe. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na zaoszczędzenie nieco energii. Niektóre szczoteczki działają na baterie, inne posiadają wbudowany akumulator, który po rozładowaniu po prosu należy naładować.

Szczoteczki manualne

To najbardziej popularny rodzaj szczoteczek. Tradycyjne szczoteczki manualne są nam znane od dzieciństwa. Są także wciąż najczęściej stosowane, choć powoli wypierane przez bardziej nowoczesne rozwiązania. Użytkowanie szczoteczki manualnej jest proste, choć prawdą jest, że wielu z nas szczotkuje zęby w niewłaściwy sposób. Odpowiednie szczotkowanie powinno odbywać się ruchem okrężnym i powinno trwać około 3 minut. Na rynku dostępne są szczoteczki manualne ze specjalnymi nakładkami do czyszczenia języka- badania wykazują, że większość bakterii w jamie ustnej znajduje się właśnie na języku. Szczoteczki manualne różnią się między sobą twardością włosia. Włosie miękkie przeznaczone jest dla dzieci i osób o wysokiej wrażliwości zębów. Zalecane jest stosowanie szczoteczki o włosiu średniej twardości, które pozwala na dokładne oczyszczanie powierzchni zębów. Stosowanie szczoteczki tradycyjnej powinno być połączone  z nitkowaniem, pozwalającym na usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. To właśnie w tych przestrzeniach i na języku gromadzi się największa liczba bakterii prowadzących do powstawania kamienia nazębnego i próchnicy.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczki ultradźwiękowe to najnowsza opcja wśród szczoteczek elektrycznych. Jej działanie opiera się na emitowaniu ultradźwięków, czyli dźwięków, które dla ludzkiego ucha są niesłyszalne. Dźwięki te uderzają w powierzchnię zębów, rozbijając łańcuchy bakterii i usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Szczoteczki ultradźwiękowe są szczególnie polecane osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów i dziąseł, ale także dla każdego, kto chce z codziennego mycia zębów zrobić przyjemny rytuał.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, musisz najpierw zastanowić się, która z nich sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeżeli masz bardzo wrażliwe zęby i dziąsła, zdarzają się krwawienia, dobrym wyborem będzie szczoteczka ultradźwiękowa, która nie powoduje żadnych podrażnień. Jeżeli szukasz szczoteczki dla dziecka, postaw na szczoteczkę manualną lub elektryczną. Warto, mimo postępującej technologii, nauczyć dziecko prawidłowo szczotkować zęby, a temu służą szczoteczki manualne. Z czasem możemy przejść płynnie na szczoteczkę elektryczną, która nie tylko ułatwi mycie zębów, ale też sprawi, że doczyszczone zostaną wszystkie przestrzenie międzyzębowe. To ważne, bo to właśnie tam najczęściej odkładają się resztki jedzenia, a stąd już tylko jeden krok do próchnicy. Czynnikiem, który nierzadko decyduje o zakupie szczoteczki jest także jej cena. Najtańsze są szczoteczki manualne, najdroższe natomiast- szczoteczki ultradźwiękowe. Warto jednak wziąć pod uwagę eksploatację- szczoteczki manualne muszą być regularnie wymieniane na nowe.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Hard coal mines in P
Posłowie chcą przy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian